Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co jsem chtěla vědět, než jsem nastoupila na vysokou, ale nikdo mi to neřekl

Kdyby mi tyhle věci někdo řekl před nástupem na vysokou, ušetřila bych si spoustu nervů, probrečených nocí a vyhnula se stresu. Přináším ti deset poznatků, které ti nástup na vysokou usnadní!

1. Je normální mít pocit, že nezvládáš

Hlavně v prváku. Pamatuju si, jak jsem se s kamarády potýkala s pocitem, že je toho moc, že nevíme, co dřív, a především že na to všechno nestačíme. Prvák je náročnej, začínáš od začátku, je proto potřeba nebýt na sebe tak přísný/á.

2. Pokud tě škola nebaví, je v pohodě změnit obor

Pokud jsi zvládl/a prvák, ale cítíš, že tohle není směr, kterým se chceš ubírat, prostě změň obor nebo si dej gap year a jdi pracovat. Je zbytečný studovat něco, co tě nebaví jen proto, že to očekává tvé okolí nebo protože „by se to mělo." Lepší změnit školu po roce než skončit těsně před státnicema.

3. Nebuď škrt!

A teď nemluvím o svačině. Máš poznámky z přednášky a někdo tě o ně požádá? Pošli mu je! Rozumíš látce, kterou tví spolužáci nezvládají? Nabídni jim pomoc! Vysoká není závod v tom, kdo má lepší známky nebo víc materiálu. Je to partnertsví. Když někomu pomůžeš, dobře se u lidí zapíšeš a nebudou mít problém pomoct tobě, až to budeš potřebovat. A věř tomu, že mít na vysoký kamarády a spojence je jedna z nejdůležitějších věcí pro její úspěšný zvládnutí.

4. Je v pohodě nezvládnout zkoušku na první pokus nebo ji nezvládnout vůbec

Zkoušky na vysoký zkrátka nejsou pětiminutovka z matiky na střední. Proto je potřeba věnovat přípravě o něco víc času. I přesto se ale může stát, že zkoušku nezvládneš. Na většině vysokých škol máš tři pokusy na to, abys zkoušku z daného předmětu zvládl/a. Někdy ale nestačí ani to a guess what, opět JE TO NAPROSTO NORMÁLNÍ. Nic horšího, než že si předmět budeš muset zapsat znovu, se nemůže stát. Škola a vzdělání jsou důležité, ale nikdy by tě neměly stresovat natolik, aby tě to stálo zdraví!

5. Nenechávej věci na poslední chvíli

Seminárky, eseje, učení na zkoušky. Snaž se vše odevzdat, co nejdřív můžeš, školní povinnosti si budeš moct odškrtnout z to-do listu a budeš mít prostor na jiné věci. U seminárek a jiných prací se také může stát, že ti je vyučující vrátí s komentářem, podle kterého pak budeš muset práci upravit či doplnit.
Sama ale přiznávám, že mi tenhle bod ještě stále dělá problém, o to spíš ale můžu potvrdit, že odevzdávání 10 minut před deadlinem není dobrej nápad.(:

6. Těžký zkoušky měj z krku co nejdřív

Tohle je podle mě jedna z nejdůležitějších věcí k přežití zkouškovýho. Je fajn si náročný zkoušky splnit hned na začátku, protože ti seberou nejvíce energie i času. Zároveň ale není dobrý napálit všechny těžký exams do jednoho týdne a pak odpadnout. Ideální je nakombinovat si jednu náročnější a jednu snažší zkoušku. Až budeš mít hotové to nejhorší, můžeš se soustředit na lehčí předměty a alespoň částečně odpočívat.

7. Choď na přednášky i z těch předmětů, který tě nebaví

Jo, tohle zní strašně otravně, zvlášť po přechodu ze střední, kde musíš mít omluvenou každou půl hodinu a na vysoký (minimálně) na přednáškách nikdo neřeší, jestli tam jsi nebo ne. Jenže chodit na více i méně zábavné přednášky má hned dvě výhody:

  • Za prvý, i během výkladu si zapamatováváš věci tím, že posloucháš. A věř mi, každou věc, kterou se pak během zkouškovýho nebudeš muset učit, protože si ji zapamatuješ z přednášek, sakra oceníš.
  • Za druhý, i ty nepříjemný předměty je zkrátka potřeba zvládnout. A člověk občas musí dělat i to, co ho nebaví a do čeho se mu nechce, aby dosáhl toho, co skutečně chce. Předměty se většinou vyučují po dobu jednoho semestru, což jsou tři měsíce, a to se dá zvládnout.

8. Networking is the key

Vysoká není jen o studiu a učení se. Součástí studentskýho života jsou i kamarádi, kontakty a známosti, který nezískáš jinak, než že se budeš s ostatníma potkávat. Pokud tvoje univerzita pořádá nějaké akce, nestraň se a zajdi tam! Právě kontakty jsou kromě diplomu jednou z nejcennějších věcí, které si z vysoké odneseš, a budou se ti hodit i ve tvém budoucím životě.

9. Hlídej si důležité termíny

Na vysoký nebudeš mít žádnou třídní paní učitelku, která ti připomene důležitý termíny. Tvůj největší parťák bude studijní informační systém, proto je fajn se s ním naučit zacházet. Je důležitý hlídat si věci jako sestavování rozvrhu a zapisování předmětů, přihlašování na zkoušky nebo umět pracovat s odevzdávárnama.

Zároveň je taky dobrý vědět, jaké možnosti ti škola nabízí z hlediska financování nebo cestování. Většina škol nabízí ubytovací stipendium, dobrý je zjistit si i podmínky stipendia prospěchového. Co cestování? Nabízí daná škola „jen" Erasmus nebo i něco jiného? Tohle všechno se dá v zákoutí studijního systému a webu zjistit.

10. Ego a předsudky zahoď stranou

Nehodnoť a nesuď! Ani ostatní, ale ani sám/sama sebe. Nezáleží na tom, že někdo, kdo je stejně starý jako ty, už má titul a cool job k tomu. Ty jsi třeba zase stihl/a procestovat kus světa. Přijmi fakt, že i během studia na vysoký se budeš hledat a že lidé, ke kterým vzhlížíš, se často můžou cítit stejně ztraceně a nejistě jako ty.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.