Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Čínská armáda vzkazuje: Připravte se na válku!

Napětí mezi Tchaj-wanem, Čínou a Spojenými státy se v posledních dnech opět vyostřilo. Tchajwanská armáda nacvičuje reakci na případný čínský útok a Si Ťin-pching hrozí Bidenovi válkou.

Tchaj-wan je ostrovní stát, který se nachází u jihovýchodního pobřeží Číny. Ta si na něj dělá už desítky let nároky – tvrdí totiž, že ostrov patří k Číně, razí tzv. politiku jedné Číny a od svých mezinárodních protějšků požaduje, aby dělaly to samé. To se ale neděje. Například Spojené státy samostatnost Tchaj-wanu plně uznávají, a to i přestože s ním od roku 1978 neudržují oficiální diplomatické styky. Pro Čínu je nicméně vztah výše zmíněných zemí problém.

Americká předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Zdroj: Profimedia

Ten eskaluje v posledních několika dnech. Americká předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi se totiž chystá ostrovní stát v rámci asijské delegace navštívit. Výprava má za cíl projednání bezpečnosti a ekonomické spolupráce mezi Spojenými státy a Japonskem, Jižní Koreou, Singapurem a Malajsií. Pokud by se Pelosi na Tchaj-wan opravdu vydala, jednalo by se v podstatě o raritu – bylo by to poprvé za posledních 25 let, co by takto vysoce postavený americký politik Tchaj-wan navštívil. Naposledy se tak stalo v roce 1997, kdy tam přijel tehdejší šéf dolní komory amerického Kongresu a republikánský politik Newt Gingrich.

Reakce čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na spekulace o náštěvě Pelosi na sebe nenechala dlouho čekat. Při telefonátu se svým americkým protějškem Si Ťin-pching uvedl, že by si Spojené státy neměly „zahrávat s ohněm“, pokud jde o přístup k Tchaj-wanu. Bidena navíc vyzval k respektování principů jedné Číny. Svůj postoj vůči americké návštěvě Tchaj-wanu dala najevo také Čínská lidová osvobozenecká armáda, ozbrojené křídlo Komunistické strany Číny. Ta na čínskou sociální síť Weibo přidala příspěvěk „Prepare for war!“, který obdržel téměř 1.9 milionů liků.

Čínský prezident Si Ťin-pching. Zdroj: Profimedia

V návaznosti na opakovaná varování Číny se předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi rozhodla návštěvu Tchaj-wanu do své cesty nezařadit. V programu, který dnes ráno její kancelář vydala, jsou zmíněné pouze čtyři asijské země – Japonsko, Jižní Korea, Singapur a Malajsie.

Tchajwanská armáda navíc před pár dny nacvičovala reakci na případný čínský útok. Ve městech na severu ostrova se rozezněly poplašné sirény vyzývající k povinné evakuaci a města včetně Tchaj-peje se na půl hodiny zastavila. Lidé dostali prostřednictvím textových zpráv informaci o „raketovém poplachu“ s výzvou k bezpečné evakuaci. Je třeba se připravit na možnost války,“ komentoval cvičení tchajpejský starosta Ko Wen-že.