Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Čichání potu jiných lidí by podle výzkumu mohlo fungovat jako terapie úzkosti

Podle dosavadního výzkumu přitom nezáleží na tom, jaké emoce lidé při produkci potu prožívají.

Švédští výzkumníci ze Stockholmu přišli se zjištěním, že čichání tělesného pachu jiných lidí by mohlo v kombinaci s mindfullness terapií fungovat efektivně k léčbě sociální úzkosti.

Pro účely výzkumu byl použit pot z podpaží několika dobrovolníků, kteří ho vyprodukovali během sledování komedie nebo hororu. Následné studie se pak účastnilo 48 žen se sociální úzkostí, z nichž některé byly vystaveny tělěsnému pachu, jiné jen čistému vzduchu. U těch, které absolvovaly mindfulness terapii a zároveň byly vystaveny tělesným pachům, došlo ke snížení sociální úzkosti o 39 %, zatímco bez vystavení potu bylo sníženo skóre jen o 17 %.

Sweat produced while someone was happy had the same effect as someone who had been scared by a movie clip. So there may be something about human chemo-signals in sweat generally which affects the response to treatment.
Vedoucí výzkumu Elisa Vigna z Karolinského institutu ve Stockholmu

Výzkumníci se navíc domnívali, že se účinky budou lišit v závisloti na emocích dobrovolníků při pocení, proto je nechali sledovat filmy, které určité rozdílné emoce vyvolávají. Účinek čichání cizího potu při mindfulness terapii byl ale stejný bez ohledu na to, zda se potící osoba dívala na komedii, nebo na horor.

Podle všeho tedy dokáže pot aktivovat mozkové funkce spojené s emocemi a působí následně uklidňujícím dojmem. I podle samotných výzkumníků je ale třeba provést další výzkum, aby se tato souvislost potvrdila.

Zdroje: BBC, The Guardian, SkyNews