Možností, jak vyjet během svého studia na vysoké škole do zahraničí, je mnoho. Patří mezi ně programy Erasmus+, různá stipendia, ale třeba i mezifakultní a meziuniverzitní dohody. Díky té jsem vyrazila já, a to do Minnesoty ve Spojených státech. A jestli chceš vyjet i ty, pojď se se mnou podívat, jak jsem se dostala od přihlášky až k samotnému odletu.
První, co musíš udělat, je to rozhodnutí. Že chceš odjet pryč, poznávat novou kulturu, nový lidi. Důležitý je samozřejmě myslet i na to, že i když je spoustu stipendií a fondů, skoro vždycky alespoň nějakou část hradíš i ty. Takže pokud nemáš finančně velké zázemí v rodině, je fajn si před zařizováním studia v zahraničí našetřit. No a když si řekneš, že je to pro tebe, není nic lehčího než se podívat na možnosti, které nabízí tvoje škola. Často můžeš jít i na různé přednášky, kde ti lidi ze zahraničního oddělení řeknou trošku blíž, jaké má tvoje škola dohody a kam za jakých podmínek můžeš.
Já chodím na Karlovku (UK), a když jsem si řekla, že chci odjet pryč, byly už uzavřený všechny deadliny na Erasmy, takže jsem začala brouzdat trošku dál za oceán. A v samotném rozhodování na jakou školu a vlastně i do jaké země pro mě pak bylo stěžejní i to, že mi dají stipendium, což ohromně pomůže. Možností ale najdeš spoustu třeba i v Japonsku, Číně nebo Mexiku.
Doporučuju si určitě přihlášek podat víc. Nikdy nevíš, kolik lidí bude chtít na stejný místo jako ty a je fajn mít v tomhle trošku zálohu. Já se přihlásila jen na jednu školu, a pak jsem z toho byla trošku nervózní, protože jsem věděla, že když tahle jedna konkrétní nevyjde, tak nejedu nikam.
Co určitě musíš vědět je to, že když se do toho pustíš, je to zařizování jako blázen. Začíná to už samotnou přihláškou, ve které nestačí vyplnit údaje a odeslat. Většinou má několik částí - ideálně to proto nenech na poslední chvíli. Já třeba musela do přihlašovacího systému nahrát životopis, motivační dopis, doporučující dopis pedagoga, výpis studijních povinností a jazykový certifikát. U toho jazykového certifikátu doporučuju si ověřit s tvojí vybranou školou v zahraničí, že ho opravdu potřebuješ. Já ho třeba v požadavcích měla, i na Karlovce mi řekli, že ho potřebuju, ale ze studijního v USA mi napsali, že potřeba není a stačí potvrzení z jazykového centra UK. Takže i jenom tím může trošku člověk ušetřit.
Po odeslání přihlášky jsem musela čekat na nominaci svojí fakulty. To je vlastně asi nejdůležitější potvrzení toho, že někam pojedeš. Zahraniční univerzity už pak studenty a studentky přijímají, důležitý je dostat se přes kolo u nás. Ale samozřejmě ti přijde i oficiální přijímací dopis od zahraniční univerzity, mně přišel pár měsíců po nominaci z UK.
A pak už tě čeká samotný zařizování, což pro mě třeba byl nekonečný stres z toho, jestli mám opravdu všechno, který ze mě spadl až když mě pustili do USA.
Studium v USA není úplně levná sranda. I proto je určitě fajn si najít školu se stipendiem. Já vyjela na University of St.Thomas v Minnesotě, kde mi finančně pomáhají v rámci Kucera Scholarship. To mi pokryje veškeré ubytování a jídlo, což je ve výsledku obrovská pomoc.
Navíc si pak musím platit letenky, poplatky za vízum a třeba pojištění. I s tím se ale dá pomoct. Například na Karlovce máme fond mobility, v rámci kterého si můžeš požádat o polovinu veškerých peněz, které potřebuješ. Nemusí ti to samozřejmě všechno přiznat, ale za zkoušku nic nedáš!
A když tohle všechno zvládneš, tak už jenom jedeš a užíváš si (hlavně kulturní šok teda)!