Slyšel jsi někdy o jedinečném programu Experience Cambridge? Jedná se o akci, která otevírá dveře spoustě mladých lidí. Pokud jsi ve třetím ročníku na střední a chceš vědět, jak vypadá studium na prestižní univerzitě, tenhle článek je právě pro tebe! V rozhovoru ti to poví Honza a Rony.
Dvacetiletý Rony (Facebook: RonaldDobos00), Slovák z Košic, studuje na Cambridge druhým rokem matematiku. Šestatřicetiletý Honza (Twitter: JanRuziJan) univerzitu dokončil před pár lety. Je to Čech ze Žďáru, který bydlí v Hong Kongu a pracuje pro PPF.
Vyhlášená britská univerzita v Cambridgi má více než 800letou tradici. Studoval na ní Isaac Newton, Charles Darwin , Francis Bacon anebo právě tady kluci. Podle mnohých je to jedno z nejinspirativnějších míst na Zemi a podle kluků jsou tyhle „Bradavice“ mega super. Rozhodli se proto českým a slovenským středoškolákům pomoci se na ně dostat. Pokud tě láká life-changing zkušenost na akademické půdě, možná tě program Experience Cambridge zaujme.
V prvé řadě se ale pojdmě podívat na to, co o samotné akci i studiu říkají Honza s Ronym.
Víte, kolik přibližně studentů, kteří se programu v minulosti zúčastnili, na Cambridgi poté studovalo nebo stále studuje?
Honza: Každý rok se na školu dostanou dva až tři naši účastníci, což je úplně super. A to zvlášť když vezmeme v potaz, že na celou Cambridge se každý rok dostanou jen tři tisíce lidí z více než sto zemí světa.
Rony: Jo, je to fajn. Dvacet až třicet procent účastníků našeho projektu si fakt podá přihlášku a dostane se. Dalším to pomůže se přestat bát a dostanou se na jiné skvělé školy. Já sám jsem toho příkladem, protože pár roků zpátky jsem absolvoval program Experience Cambridge, pak jsem si podal přihlášku a dnes tu druhým rokem studuju matematiku a fyziku. No a zároveň pomáhám ostatním.
Jaké mají podle vás studenti, kteří se programu zúčastnili, výhody při přijímačkách?
Rony: Hlavní je přestat se bát. Já jsem z Košic a Anglie byla daleko. Proto pro mě bylo důležitý si školu osahat ještě před tím, než jsem si podal přihlášku. Konkrétně mi pomohlo vyzkoušet si přijímačky nanečisto, na Cambridgi je hodně důležitý i pohovor. Nutné je ale zjistit si, jak napsat motivační dopis, jak tu probíhá výuka a samotné zkoušky. Vše se hodně liší od toho, co známe v Čechách a na Slovensku. Taky jsem tak přišel na to, jak mohu získat stipendium a další finanční pomoc při studiu.
Honza: Navíc je to hodně o partě. Cambridge studuje několik desítek lidí ze střední Evropy, není to nic nedosažitelného. A spolužáci se pořád potkávají – i bývalí studenti, jako jsem já. Vždycky najdete někoho, kdo vám pomůže, poradí. Já sám jsem takhle provázel gympláky po Cambridge.
Rony, jak ses ty hlásil na Experience Cambridge a jak to probíhalo?
Rony: Bylo to v pohodě. Vyplnil jsem Application Form, což je něco jako motivační dopis (části z něj jsem navíc pak využil, když jsem se o rok později hlásil na Cambridge). Potom proběhlo on-line interview, kde jsem dostal pár otázek z fyziky a matiky. Ty byly úmyslně hodně těžké, ale já jsem věděl, že nejde o to všechno dobře vyřešit, ale hlavně mluvit nahlas o tom, jak nad tím problémem přemýšlím. Takhle se mimochodem na Cambridge hodně učí a zkouší: Jde hlavně o přemýšlení a myšlenkový proces.
No a pak mě vybrali a já jel do Cambridge! Byly to jedny z nejintenzivnějších dní v mým životě. Viděl jsem školu, možné budoucí spolužáky, profesory, přednášky… Jedli jsme normálně v kantýně jak ve filmových Bradavicích. Zpětně to hodnotím jako hodně věrnou reprezentaci toho, jak studium na Cambridge v reálu vypadá.
Mohli byste vypíchnout nějaké zásadní postřehy, kvůli kterým se Cambridge odlišuje od jiných britských, ale i českých univerzit?
Honza: Cambridge je nejlepší akademická zkušenost. Máme nejlepší profesory na světě. Jsou to skutečné bedny a poznal jsem i dva nositele Nobelovy ceny. Wow. Zároveň vás aktivně stimulují, abyste přemýšleli. Nejde o biflování se vzorečků, ale musíte toho hodně přečíst a hodně poslouchat, abyste pak mohli i hodně mluvit. Profesoři mají povinnost se vám věnovat. Nejde o nějaké konzultační hodiny jako v Čechách, kde má na vás profesor pět minut (čest výjimkám). Tady je profesor hodnocený i podle toho, jak moc má úspěšné studenty. Najdete tu taky spoustu mimoškolních aktivit. Jen oficiálních studentských klubů a spolků je tu víc než šest set (od veslování přes debatní kluby až po spolek přátel anatomie a rugby).
Rony: Je to pecka. Spoustu vjemů a možností, takže se učím efektivně využít čas. Jsem totiž v prostředí, kde si přeju, aby můj den měl třicet hodin.
Jakou nejcennější zkušenost jste si z Cambridge odnesli?
Rony: Osobní přístup profesorů je nejvíc. Snaží se vám věnovat moře času a všechno vám chtějí srozumitelně vysvětlit. Jasně, na konci dne je to ostrá soutěž, protože jsou tu nejlepší profesoři, studenti i vědci na světě. Proto má taky Cambridge hned sto osmnáct nositelů Nobelovy ceny (jen Harvard je lepší, ten jich má sto šedesát jedna). Ale i když musíte hodně makat, všichni vás podporují, pomáhají vám a je to tu superférové.
Honza: Skvělý je taky tzv. College systém, což funguje podobně jako v Harry Potterovi. Tam byste byli v Nebelvíru, nebo ve Zmijozelu, tady jste na Trinity College (tam je Rony), nebo na Downing (tam jsem byl já). Tak si vytvoříte hodně osobní bublinu kamarádů nejen v rámci svého oboru, ale i na koleji. A tito přátelé vám zůstanou celý život.
Proč by měli studenti jít na dobrou školu do zahraničí?
Rony: Dobré školy mají perfektní reputaci a vy se můžete srovnávat s těmi nejlepšími, a to ne v rámci jedné země, ale celosvětově. O to víc jsou tu všichni skromní. Pokud rozmýšlíte nad prací ve výzkumu (v jakémkoliv oboru) nebo chcete odstartovat kariéru v zahraničí (jako tady Honza), tak startovat z top školy je pak o hodně lehčí.
Honza: Není problém to taky zkombinovat. Já sám jsem prvně vystudoval Karlovku (FF a FSV) a pak jsem šel na Cambridge. Tím, že jsem byl o trochu starší, jsem si to i víc užil. Na světě navíc existují desítky skvělých univerzit (od Oxfordu přes Harvard a Princeton až po Berlín a Sorbonnu). Na všechny se dá dostat a žádná není nedosažitelná – ať už odborně, nebo finančně.
Když už mluvíme o penězích, tak Cambridge má daleko víc programů finanční podpory studentů než české školy. Plus taky můžete požádat o stipendium soukromé nadace. Těch je taky v Čechách řada: Třeba Kellner Family Foundation nebo Bakala Foundation. Není se čeho bát, vzhůru do toho!
Na program Experience Cambridge se může přihlásit jakýkoliv ambiciózní třeťák na střední z Česka nebo Slovenska. Musí mít excelentní prospěch z předmětů, kterým by se rád na univerzitě věnoval, a průměr známek maximálně 1,5. Pokud má čas i na jiné mimoškolní aktivity (školní olympiády, soutěže, výměnné pobyty apod.), je ideálním kandidátem. Projít musí přijímacím pohovorem.
Jestli tě nabídka oslovila, nezapomeň podat přihlášku! Uzávěrka je už 30. listopadu! V prosinci proběhnou online pohovory a výsledky univerzita zveřejní 1. ledna. Na čtyřdenní pobyt do Cambridge pojedou vybraní studenti 1. února.