Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko jsou podle EK připraveny na vstup do Schengenu

Východoevropské země se chtějí připojit k schengenskému prostoru, někteří členové ale jejich vstupu hodlají zabránit.

Schengenský prostor, který vznikl v roce 1985, umožňuje svým členům cestování přes vzájemné hranice bez nutnosti mít u sebe cestovní pas či podstupovat hraniční kontroly. V současné chvíli zahrnuje 26 států a necelých 420 milionů občanů. Součástí Schengenu je i 22 zemí Evropské unie, díky čemuž mohou její občané volně cestovat napříč kontinentem.

Evropská komise, výkonný orgán EU, nyní uvedla, že tři východoevropské země, Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko, jsou připraveny na vstup do schengenského prostoru. Splnily totiž podle ní všechna potřebná kritéria, aby se mohly stát plnohodnotnými členy.

The wait has been long, I should say, too long. Expectations are high, rightly so, from authorities but not at least citizens.
Ylva Johansson, komisařka EU pro vnitřní záležitosti

Pro vstup do Schengenu je mimo jiné vyžadováno dodržování a uplatňování společných pravidel, důkladná správa vnějších hranic, efektivní policejní spolupráce i vzájemné sdílení veškerých bezpečnostních informací. Aby byly Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko přijaty do schengenského prostoru, musí tak jednomyslně rozhodnout Rada Evropské unie, tedy všech 27 premiérů a premiérek jednotlivých členských států. Není však jisté, že se tak stane, některé země hodlají vstup východoevropských zemí do Schengenu blokovat. Obavy mají například z korupce, organizovaného zločinu nebo nedostatečných reforem soudnictví.

Proti připojení Bulharska, Chorvatska a Rumunska k schengenskému prostoru se dlouhodobě stavěly Francie, Německo, Švédsko, Finsko, Nizozemsko a Belgie. Francouzský prezident Emmanuel Macron i německý kancléř Olaf Scholz se nicméně v poslední době vyjádřili pro členství zmíněných zemí, stejně jako některé další výše uvedené státy. Odpor je ale stále aktuální. Nizozemský parlament přijal minulý měsíc usnesení, v němž vyzval vládu premiéra Marka Rutteho, aby žádosti zablokovala, dokud nebude provedeno další vyšetřování.

Chorvatsko dokončilo proces hodnocení už v roce 2020 a v prosinci 2021 obdrželo kladný výsledek. V případě Bulharska a Rumunska se čekání protáhlo na více než deset let, Evropská komise totiž potvrdila připravenost těchto zemí již v roce 2011 a opakovaně vyzývala členské státy k přijetí nových členů.

Nyní bude opět rozhodnutí na Radě Evropské komise. Česká republika, která jí nyní předsedá, definovala rozšíření Schengenu jako jednu ze svých hlavních priorit. K rozhodnutí by mohlo dojít už 8. a 9. prosince, kdy se mají na společném jednání sejít evropští ministři vnitra a spravedlnosti.

Zdroj: ČTK, Euronews, Reuters