Obsession s vesmírem nabírá na obrátkách. Ruskou s Čínou si totiž na Měsíci chtějí postavit vlastní jadernou elektrárnu.
Lidská kolonizace vesmíru just got more real. Kromě výletů pro nejbohatší lidi světa teď na Měsíci možná vznikne i jaderná elektrárna, kterou by společně měl stavět ruský Roskosmos a čínská CNSA (China National Space Administration).
Ve zkratce k pohánění budoucích usedlostí na Měsíci. Solární panely by totiž podle hlavy Roskosmosu Borisova nestačily, kdežto jaderná elektrárna by měla vyprodukovat dostatek energie na udržení větší lidské komunity.
Návrat na Měsíc není nic nového. NASA na něm pracuje už několik let a její automatizovaná mise Artemis I, která se na Zem vrátila v prosinci roku 2022, byla první fází. Artemis II má už s posádkou k Měsíci vyrazit letos a přistání na povrchu zařídí mise Artemis III, která dorazí k lunárnímu jižnímu pólu.
K Měsíci necestuje jenom NASA, ale i projekty jako dearMoon japonského miliardáře Jusaky Maezawiho, který s osmi pasažéry těleso jednou obletí. Jedná se o civilní misi a fun fact – její součástí je i Čech Yemi Akinyemi Dele.
Podle řady vědců a (sci-fi) autorů je osídlení Měsíce další logický vývoj lidské civilizace. Jedním z cílů je na něm postavit i teleskopy, které by dohlédly mnohem dál do kosmu než ty zemské. Podle uskutečněných pokusů by založení kolonie bylo možné. Na měsíc by dokonce bylo možné pěstovat plodiny.
Podle Borisova by elektrárna na Měsíci vyrostla do roku 2035, a to bez lidské práce. Automatizovaná technologie pro výstavbu je podle něj „skoro hotová“.
Kromě elektrárny navíc Rusko pracuje na raketě, kterou by taky pohánělo jádro, a která by mohla převážet materiál mezi Zemí a Měsícem nebo uklízet vesmírný odpad.
Na situaci zareagovaly i Spojené státy, podle kterých by projekt mohl být „hrozbou pro Západ“, uvedl to Institut pro studium války. Podle Ruska nemá stavba elektrárny žádný vojenský podtext.
Rusko a Čína se v roce 2021 v rámci memoradna zavázali ke spolupráci na mezinárodní vědecké lunární stanici. Na Měsíc chtějí poslat moduly Čchang-e 6, 7 a 8. První z nich by měla odstartovat v roce 2028. Cílem spolupráce je testovat technologie umožňující výstavbu vědeckého komplexu ovládaného na dálku.
Rusové hovoří o osídlení a těžbě na Měsíci dlouhodobě. V posledních letech se ale jejich vesmírné mise s velkým úspěchem nepotkávají. Loni poslali po 47 letech k měsíci modul Luna-25, ten se ale vymkl kontrole, narazil a přestal komunikovat. Otázkou tedy je, jak ambicózní plány zvládnou realizovat.