Po vydání embarga týkajícího se ruské ropy si mnoho lidí pokládá několik otázek: Co bude s Českem? Zůstaneme bez ropy? Kde vezmeme ropu, když sem ta z Ruska nesmí? Budou se zase zdražovat pohonné hmoty?
31. 5. 2022 bylo na mimořádném summitu Evropské rady vydáno embargo na ruskou ropu, které se zatím bude týkat jen dovozu po moři. EU se podle všeho odstřihne od 90 % ropy z Ruska. Embargo bude platit od začátku příštího roku. Česko má však výjimku a bude moci nakupovat produkty z ruské ropy o 18 měsíců déle, jedná se především o naftu.
Ropa k nám do Česka putuje dvěma ropovody – ropovodem DRUŽBA z Ruska a ropovodem IKL z Německa. IKL je napojen na italský ropovod TAL. Kapacita IKL by měla odpovídat cca 11 milionům tun ropy, což by mělo vystačit pro potřeby našich rafinerií.
České rafinerie, které vlastní polská petrochemická společnost PKN Orlen, zpracovávají především ropu, která není z Ruska. Česko tak má zkušenosti se zpracováním ropy z jiných zemí.
Česká republika by podle všeho odstřihnutí od ruské ropy zvládla, jelikož ropovod DRUŽBA není jediný zdroj ropy, který v Česku máme.
Úplné odstřižení EU od ropy z Ruska by znamenalo krátkodobý růst cen pohodných hmot, avšak číslo by se nemělo přehoupnout přes 49 Kč za litr. Čili situace by neměla být horší než po březnovém prudkém nárůstu díky možnosti navýšení kapacity ropovodu TAL, o kterém jednal už koncem března český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s německým ministrem hospodářství.
Nafty by měl být pravděpodobně dostatek, jelikož se do tuzemska kromě ropy navíc dováží až dva miliony tun pohonných hmot. Česko má podle Václava Louly, tiskového mluvčího České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, ve státních nouzových rezervách ropu na více než 90 dní spotřeby.