Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bude AI vypadat jako člověk? Japonští vědci vyvinuli obličej z lidských buněk

Vědci z Institutu průmyslové vědy na univerzitě v Tokiu připevnili živou kůži z lidských buněk na tvář malého robota. Tento krok by mohl znamenat revoluci v humanoidní robotice s dalekosáhlými důsledky. Co tomu předcházelo a jak plánují vědci technologii nadále rozvíjet?

Vědci v Japonsku nedávno oznámili objev, který by mohl změnit tvář robotiky: připevnili živou kůži vyrobenou z lidských buněk na obličej miniaturního robota, což umožnilo dosáhnout realističtějších mimických výrazů, včetně mírně znepokojujícího úsměvu.

Tým z Tokijské univerzity prezentoval své výsledky, které zahrnovaly slizovitě vypadající růžový materiál aplikovaný na robotickou tvář. Tento malý usměvavý robůtek pokrytý „živou kůží“, který vypadá jako želé z noční můry, může ve skutečnosti představovat velký pokrok v úsilí o vytvoření robotů podobných lidem. Jeho stvořitelé tvrdí, že objevili nový způsob, jak spojit živou tkáň kůže s mechanickým robotickým povrchem.

Vygenerováno pomocí umělé inteligence Microsoft Copilot. Požadavek: A humanoid android with a human face that smiles eerily.

Experti v oblasti biohybridních robotů věří, že tato technologie by mohla hrát klíčovou roli ve vývoji androidů, kteří nejen že vypadají jako lidé, ale také mají schopnost interakce podobnou té lidské. V současnosti jsou tradiční humanoidní roboti často pokryti imitacemi kůže z materiálů, jako je silikon, které se nepotí a nehojí se jako skutečná kůže, což činí jejich vzhled méně přirozeným.

Zdroj: Takeuchi et al. CC-BY-ND

Tým vědců vedl profesor Shoji Takeuchi z Institutu průmyslové vědy na Tokijské univerzitě. V minulosti již dokázal vyvinout „živou“ robotickou kůži používající kolagen a lidské dermální fibroblasty, hlavní typ buňky v pojivové tkáni. Tuto kůži aplikoval na robotický prst, který se mohl ohýbat bez rozbití.

Lidské tváře a výrazy zlepšují komunikaci a empatii při interakcích mezi lidmi a roboty, což činí roboty efektivnějšími ve zdravotnických, servisních a společenských rolích.
Profesor Shoji Takeuchi

Takeuchi zdůraznil, že jejich cílem je vybavit roboty schopností hojení, podobně jako je tomu u biologické kůže. Tento směr výzkumu se poprvé projevil, když vědci přenesli kolagen na řeznou ránu laboratorně vypěstované kůže, aby ukázali, jak by se mohla zahojit.

Celé video obličeje z lidských buněk na miniaturní robotické tváři:

Napodobováním struktur lidské kůže, vazů a použitím speciálně vyrobených perforací ve tvaru písmena 'V' v pevných materiálech jsme našli způsob, jak připojit kůži ke složitým strukturám... Další důležitou výzvou je vytvoření lidem podobných výrazů integrací sofistikovaných akčních členů, neboli svalů, do robota.
profesor Shoji Takeuchi

Tým profesora Takeuchiho věří, že tato technologie by mohla vést k dokonalosti humanoidních robotů, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro budoucnost robotiky a její aplikace v různých oblastech společnosti, od péče o seniory, přes běžné pracovní pozice až po noční zábavu.

Vygenerováno pomocí umělé inteligence Microsoft Copilot. Požadavek: A humanoid robot taking care of a senior in a wheelchair.

Kup mi battlepass!

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.