Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Britský soud zamítl skotské referendum bez souhlasu vlády

Jednomyslné rozhodnutí britského soudu vyvolalo ve Skotsku protesty příznivců nezávislosti. Co se bude dít dál a jaké má Skotsko možnosti?

Nejvyšší soud Spojeného království ve středu rozhodl o tom, že skotský parlament nemůže uspořádat vlastní referendum o nezávislosti. Potvrdil, že skotská vláda nemá zákonné oprávnění zavést legislativu, která by umožnila nové hlasování bez souhlasu britské vlády v Londýně.

Nicola Sturgeon, skotská premiérka. Zdroj: Profimedia

Už v roce 2014 Skotové poměrem 55 ku 45 procentům odmítli odchod z unie s Anglií, podle zastánců skotské nezávislosti ale pozdější vystoupení Velké Británie z Evropské unie změnilo situaci natolik, že je nyní nutné uspořádat referendum nové. V současném skotském parlamentu navíc převládají stoupenci nezávislosti, a tak se dá očekávat, že navzdory středečnímu rozhodnutí otázka skotské nezávislosti nezmizí.

Existují tři možné scénáře, podle kterých se může otázka skotské nezávislosti na Británii vyvíjet.

1. Skotská národní strana by mohla vyčkávat

Skotská národní strana, v jejímž čele je premiérka Nicola Sturgeon, by mohla vyčkat do příštích celostátních voleb ve Spojeném království, které jsou naplánovány na rok 2025, a doufat, že získá většinu a posílí tak své argumenty pro nezávislost. Pokud se ale SNP bude i nadále soustředit na uspořádání již druhého referenda, což se prozatím zdá nepravděpodobné, existuje riziko, že Skotové budou frustrováni zbytečným odváděním pozornosti od jiných otázek, zejména uprostřed recese. Navíc je velmi pravděpodobné, že celostátní volby v roce 2025 situaci Skotské národní strany nijak výrazněji nezlepší.

Zastánci nezávislosti. Zdroj: Profimedia

2. SNP by mohla nezávislost odložit

Druhým možným scénářem je, že by Skotská národní strana otázku nezávislosti alespoň dočasně odložila. Čím déle bude totiž SNP prosazovat nezávislost bez viditelných výsledků, tím větší bude pravděpodobně tlak na to, aby se soustředila na něco jiného, a strana by tak mohla riskovat i ztrátu voličské podpory. Proto se může stát, že nakonec usilování o nezávislost dočasně odloží a budou se věnovat jiným, aktuálním otázkám.

Zastánci unie s Anglií. Zdroj: Profimedia

3. SNP by mohla pokračovat v referendu i bez souhlasu vlády

Ve Skotsku se ozývají také hlasy vyzývající Nicolu Sturgeon k vyhlášení referenda i přes rozhodnutí Nejvyššího soudu. Premiérka však tuto možnost opakovaně odmítla a uvedla, že její strana bude jednomyslné rozhodnutí Nejvyššího soudu respektovat.

In securing Scotland's independence, we will always be guided by a commitment to democracy and respect for the rule of law.
Nicola Sturgeon, premiérka Skotska

Ať už Skotská národní strana zvolí jakoukoliv z výše uvedených možností, je pravděpodobné, že další referendum o nezávislosti ve Skotsku uspořádáno bude, je jen otázkou času, kdy se tak stane. Do té doby zůstane země rozdělená.

Zdroj: ČTK, Euronews, BBC, The Guardian