Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Britskou politikou otřásají výsledky parlamentních voleb. Kdo vyhrál a co to znamená pro Brity i českou zahraniční politiku?

Britové a Britky poslali v parlamentních volbách do vlády Labouristickou stranu. Hlasy se stále sčítají a podle posledních výsledků získala strana nadpoloviční většinu křesel Dolní sněmovny. Média výsledek komentují jako debakl konzervativců, politické zemětřesení a hovoří také o tom, že Británii čekají zásadní změny.

Očekávané vítězství a historická porážka

V britských parlamentních volbách, které se konaly ve čtvrtek 4. července, zvítězila středolevicová Labouristická strana. Do vlády se dostává po čtrnácti letech, během kterých Británii opakovaně řídila Konzervativní strana. Pro konzervativce je to drtivá a historicky největší prohra. V některých volebních obvodech se hlasy stále sčítají, nicméně už nyní je jasné, že Labouristé získali v Dolní sněmovně parlamentu minimálně 412 křesel z 650, tedy pohodlnou nadpoloviční většinu. Výsledek voleb naplnil závěry předvolebních průzkumů, které změnu v britském parlamentu předpovídaly.

Nadprůměrný výsledek zaznamenaly i menší britské strany, které dva hegemony ve sněmovně obvykle doplňují o jednotky, maximálně pár desítek křesel. „Record-breaking night“ prožili Liberální demokraté, kteří získali při nejmenším 71 křesel, v minulých volbách to bylo 11.

Na osmý pokus se do sněmovny podařilo dostat Nigelovi Faragovi s jeho nacionalistickou stranou Reform UK. Získala 4 mandáty. Vítězství proti labouristickým kandidátům zaznamenali také někteří nezávislí kandidáti podporující Gazu v izraelsko-palestinském konfliktu, především v oblastech s velkou muslimskou populací. Účast byla celkově relativně malá, zhruba 60 procent.

Sunak balí kufry, vystřídá ho Starmer

V čele labouristů stojí jednašedesátiletý bývalý prokurátor Keir Starmer, který se stal novým pánem domu číslo 10 na londýnské Downing Street a premiérem země. Starmer dnes ráno avizoval počátek změn a ještě dnes chce jmenovat kabinet.

Naše země jasně hlasovala pro změnu, pro národní obnovu a návrat politiky k veřejné službě. Ať už jste volili labouristy či nikoli, vlastně obzvláště, pokud tomu tak nebylo, říkám vám napřímo, moje vláda vám bude sloužit.
Starmer v dnešním prvním projevu coby britský premiér

Británie si v posledních několika letech prošla nejednoduchými událostmi, vystoupila z Evropské unie a zemi, stejně jako jiné, zasáhla pandemie Covidu-19. Britská společnost zažívá krizi bydlení, zvyšování cen za potraviny i krizi ve zdravotnictví. Její důvěra v politiky přitom klesá. Starmerova strana voličům slíbila zlepšení situace v ekonomice i na pracovním trhu. Své hlavní cíle, kterým by se chtěla strana věnovat, shrnula v deseti bodech:

  • Reforma veřejného zdravotnictví (National Health Service - NHS) a navýšení jeho kapacit, strana tak chce řešit například dlouhé čekací doby pacientů a pacientek nebo nedostatek personálu
  • Založení Great British Energy, nové britské energetické společnosti ve veřejném vlastnictví
  • Narovnání rozdílů mezi kvalitou státních a soukromých škol pomocí řádného danění těch soukromých
  • Zlepšení podmínek práce pro tzv. family doctors a zlepšení lokálního zdravotnictví
  • Zakročení proti vodárenským společnostem, které poškozují životní prostředí (možnost přísných pokut i trestního stíhání)
  • Konec využívání hotelů pro žadatele a žadatelky o azyl a celkové lepší řešení migrace v zemi
  • Větší podpora obětem násilí na ženách (specialisté na případy znásilnění v každém policejním sboru, rychlé soudy a právní poradenství pro oběti znásilnění)
  • Oprava železnic a založení Great British Railways (veřejný státní orgán, který by dohlížel na provoz železnic a dbal o cestující)
  • Navýšení minimální mzdy
  • Ranní družiny (tzv. breakfast clubs) zdarma na všech základních školách, strana tak chce přinést rodičům více pracovních možností

Dosavadní premiér Sunak pogratuloval vítězi voleb a před polednem navštívil krále Karla III., při čemž podal demisi. Konzervativci, v jejichž stál Sunak čele, získali v parlamentu zhruba 120 křesel, což je historické minimum, a Sunak proto z postu lídra strany odstupuje. Kdo bude jeho nástupcem, zatím není jasné.

Politické zemětřesení a přicházející období změn

O svá křesla v Dolní sněmovně přišla některá velká jména britské politické scény. Boj o mandát prohrála někdejší předsedkyně vlády Lizz Truss nebo Jacob Rees-Mogg, obchodní tajemník konzervativců. Některé zahraniční deníky označují výsledek jako předzvěst zásadních změn v politice pro Brity. Zároveň však poukazují na rostoucí nepředvídatelnost voličů. Politický zpravodaj televize Sky News Sam Coates okomentoval volby jako „poklidnou politickou revoluci“ a „volby pomsty“. Narážel tak na naštvanost Britů vůči dosavadní vládě konzervativců. Podle dalších komentářů ukazují volby roztříštěnost země a výhra labouristů je více protestem Britů proti pravicové vládě než opravdovou podporou středolevé labouristické strany.

Pro českou zahraniční politiku se nic nezmění

Podle českého předsedy vlády Petra Fialy (ODS) se zahraniční politika nezmění a rád by vztahy mezi Českem a Velkou Británií nadále rozvíjel, mluvčí vlády Lucie Ješátková to dnes sdělila ČTK.

Zdroje: ČTK, BBC, AP