Michelle Donelan, britská ministryně pro digitalizaci, kulturu, média a sport, pronesla, že Británie zakáže konverzní terapii. Přidá se tak k Německu, Norsku, Francii a dalším zemím, které tento druh terapie zakazují. Česko je oproti nim stále pozadu.
Konverzní terapie je forma psychoterapie, jejímž cílem je změnit sexuální orientaci a potlačit genderovou identitu jedince. Laicky řečeno – snaží se z gayů, leseb, bisexuálů a transgender osob udělat heterosexuály. V rámci konverzní terapie je odlišná orientace brána jako duševní nemoc, kterou lze léčit. Terapie mnohdy kromě rozhovorů zahrnují také fyzické násilí, například elektrošoky.
V Británii byla konverzní terapie velmi probíraným tématem, a to zejména po červnovém Pridu, kde několik lidí bojovalo za její zrušení. Poprvé britská vláda jednala o jejím zrušení již v roce 2018, ale celá problematika se řešila tak dlouho, až byly jakékoliv návrhy ohledně konverzní terapie v březnu 2022 zamítnuty. Právě po Pridu se ale vše otočilo k lepšímu. Ministryně pro digitalizaci, kulturu, média a sport oznámila, že několik předchozích měsíců se svými kolegy pracovala na návrhu zákona, který konverzní terapii zakáže.
Návrh zákona zatím nebyl zveřejněn, ale Michelle Donelan ho plánuje publikovat ještě v lednu. Ministryně doufá, že zákon bude chránit všechny, kteří jsou terčem kritiky a útoků na základě své orientace. Spolu s poslanci spolupracuje také na tom, aby z internetu zmizely všechny informace ohledně toho, že mít odlišnou orientaci je jakkoliv špatné nebo společensky nepřijatelné.
Anglie a Wales se tak přidají k Norsku, Dánsku, Finsku, Francii, Irsku, Německu, Izraeli a dalším zemím, ve kterých je konverzní terapie zakázaná. Britská premiérka doufá, že se k restrikcím co nejrychleji připojí i zbylé části Velké Británie. Musí si o tom však rozhodnout sám skotský parlament a Shromáždění Severního Irska.
Vůbec prvními zeměmi, které zakázaly konverzní terapii, byly Brazílie a Samoa. Největší jihoamerická země se k tomuto kroku navíc odhodlala již v roce 1999, Samoa pak o osm let později. V některých regionech je tento druh terapie zakázán i ve Španělsku, Austrálii a Spojených státech.
V Česku je konverzní terapie stále povolena. Ani minulá, ani nynější vláda zatím veřejně nenavrhly její zrušení. Může tak probíhat bez jakýchkoliv restrikcí. Na konverzní terapii mohou rodiče poslat i své nezletilé potomky bez jejich souhlasu. Ještě hůř na tom je sousední Polsko, ve kterém vláda usiluje o zřízení mnoha regionálních klinik, které budou „léčit“ homosexualitu. Podle tamní vlády se totiž jedná o nemoc. Dobře na tom nejsou ani muslimské země, jako i oblíbené Turecko, kde je konverzní terapie pravidelně prováděna pomocí elektrošoků.