Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books to movies adaptace: The good, the bad and the ugly

Šest knížek, tři kategorie a jediný tier ranking knižních adaptací, který potřebuješ.

Pro bookworms jsou knižní adaptace často úplná katastrofa, ne všechny jsou ale made equal. Řada z nich je objektivně skvělá (The Good) a ten zbytek buď milujeme tak trochu ironicky (The Bad) anebo jsou jednoduše cursed a nikdy neměly spatřit světlo světa (The Ugly).

Spooky knížky pro spooky bitches: Co si přečíst na podzim

@_00_3_12

The Good

Good Omens

Ve svých kruzích jsou Dobrá znamení zbožňovaná už pár dekád (poprvé kniha vyšla v roce 1990) a jejich seriálová adaptace je naprosto skvělá, a tvoří tak pomyslný standard toho, jak by převod do audiovizuálu měl vypadat. Na scénáři se podílel přímo jeden z autorů knihy Neil Gaiman (a ve stejném duchu by se tak dalo mluvit o jeho dalších knihách, které byly převedeny do filmů, seriálů nebo her), což je na výsledku určitě vidět.

Pride and Prejudice

Tohle je prostě delicious film, the girls that get it, get it. Klasická Pýcha a předsudek od Jane Austen si nemohla přát lepší adaptaci, než je film z roku 2005 s Kierou Knightley nebo Rosamund Pike. Film byl v roce 2005 41. nejvýdělečnějším filmem a odnesl si několik nominací na Oscary a řadu vítězství jako třeba Nejlepší britský film z cen Empire Awards. Pokud se snímku něco opravdu povedlo, tak je to zachycení esence všech postav a především převtělení krásné prózy Austenové do úžasných obrazů. Každá scéna totiž vypadá jak umělecké dílo!

The Bad

Percy Jackson

Percy Jackson je milovaná knižní série určená původně pro děti, ale čtená všemi věkovými skupinami. Díky popularitě se tak měla kompletně celá zpracovat do filmové frančízy podobně jako třeba Harry Potter, ale nakonec projekt zanikl po dvou dílech. A není divu, asi jediná saving grace byl Logan Lerman v roli Percyho, kasíno Lotos a ta jedna scéna se Třemi sudičkami. Jinak to byla poměrně jasná katastrofa, která působí, že scénárista původní knihy ani nečetl. Plusové body mají filmy ale za camp (doslova) vibes, a tak se jim spousta věcí dá odpustit. Let's hope, že seriál bude lepší!

The Mortal Instruments: City Of Bones

Mortal Instruments jsou na tom podobně jako Percy Jackson a v rámci adaptace má film na Rotten Tomates udělen jenom 13 %. Nic moc. ALE! Jamie Campbell Bower. Jasné plusové bodíky za něj, takže sice velký špatný, ale poslední kategorii si film nezaslouží.

The Ugly

Divergent Series

Nebudu lhát, podle mě celá knižní série neměla moc co nabídnout, takže v tomhle ohledu by se vlastně jednalo poměrně o věrnou adaptaci, jelikož filmy byly taky dost meh. Udivuje mě ale, jak se adaptacím povedlo být o tolik horší??? Především poslední díl Allegiant trochu vylezl z kanálu a potvrzuje to i hodnocení na Rotten Tomatoes, které sedí na krásných 11 %. Uff.

Hra o trůny

Ne, že by Song of Ice and Fire nemělo svoje mouchy, ale první série seriálu nastavila laťku opravdu vysoko – držela se všech důležitých bodů v původním příběhu a změny dělala tam, kde to bylo nejnutnější, a to způsobem, který kvalitě neubližoval. V dalších sériích už byly vynechané velké dějové linky, což je škoda, ale vzhledem k tomu, kolik materiálu knihy nabízí, je to celkem pochopitelné. Hra o trůny tak jako adaptace začala skvěle, a možná proto je konec seriálu tolik nenáviděný. Sice nemůžeme úplně porovnávat, jelikož poslední kniha pořád nevyšla, showrunners ale měli od autora všechny důležité detaily, a to jak s nimi naložili prostě nebylo it.

Zdroje: Rotten Tomatoes, Screenrant, Fotky: Pinterest

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.