Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books around the world: Řecko

Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a stoprocentně si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.

Zorba the Greek - Nikos Kazantzakis

Nikos Kazantzakis je jeden z nejuznávanějších řeckých autorů a jestli z dnešního seznamu budeš něco znát, je to jeho román Řek Zorba. A pokud ne knižně, tak alespoň v jeho filmové podobě, která si vysloužila tři Oscary. Román sleduje cestu dvou mužů - řeka Zorbase a nejmenovaného vypravěče, kteří by nemohli být odlišnější. Vypravěč je klidný a zdrželnivý, kdežto Zorbas je excentrický a hlasitý a neustále mluví o tom, jak je důležité žít život naplno. I přesto si ale oba muži vybudují silné přátelské pouto.

Fun fact: Kazantzakis založil postavu Zorbase na muži, kterého opravdu znal a se kterým pracoval v uhelném dole.

Zdroj: Goodreads

The Scapegoat – Sophia Nikolaidou

True crime fans by na reading listu neměl chybět román The Scapegoat, který je částečně založený vraždě novináře Gerge Polka, jehož tělo bylo v roce 1948 nalezeno v zálivu Thermaikos. Z vraždy byl tehdy obviněn řecký novinář, který ale vraždu nespáchal. Na to až po roce 2000 přijde student střední školy, jenže ho nikdo nebere vážně. Kdo by taky věřil dítěti...

Zdroj: Goodreads

Axion Esti - Odysseus Elytis 

Jeden z nejdůležitějších básníků druhé poloviny 20. století si jako jeden ze dvou řeckých autorů za svou tvorbu zasloužil Nobelovu cenu za literaturu. Axion Esti je dlouhá báseň o osobní identitě a identitě Řecka a jeho obyvatel, a pokud básníkovi něco pomohlo Nobelovu cenu vyhrát, byla to právě Axion Esti.

Zdroj: Goodreads

The Three Wedding Wreath - Kostas Taktsis

Neméně důležitou knížkou řecké literatury je román The Three Wedding Wrath, částečná autobiografie, která sleduje život dvou kamáradek během čtyř různých a důležitých období řecké historie. Skrze příběhy Niny a Hecuby poznáš, jak tyhle přelomové události ovlivnily život obyčejných Řeků. I když byl román několikrát odmítnutý nakladatelstvími a v začátcích neúspěšný, nakonec nabral popularitu po autorově vraždě v roce 1988 a dočkal se adaptace pro televizi i divadlo.

Zdroj: Goodreads

Antigona - Sofoklés

Antigonu není třeba moc představovat, nicméně pokud mluvíme o řecké literatuře, klasické tragédie tu nesmí chybět, a protože Homér je no brainer, tohle místo patří Antigoně a Sofoklovi. Je to sice poslední díl Thébské trilogie, nicméně se jedná o nejstarší hru ze všech tří a rozhodně stojí za přečtení.

Zdroj: Goodreads

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.