Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books around the world: Palestina

Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a stoprocentně si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.

Salt Houses - Hala Alyan

Salt Houses je multigenerační román, který vypráví příběh palestinské rodiny od roku 1967 až do současnosti. Reflektuje historii země, která je s životy jejích obyvatel pevně spjatá - zatímco jedna generace je vyhnaná ze svých domů a musí začít život od nuly, další nemá žádné spojení se svými předky nebo kořeny. Je to dechberoucí příběh o generačním traumatu, identitě, rodině a hledání nových domovů v místech, kde postavy nikdo nevítá.

Zdroj: Goodreads

Minor Detail - Adania Shibli

V roce 1948 odstartoval proces, který si Palestinci pamatují jako Nakbu a který pokračuje do dnes. Nakba začala s utvořením státu Izrael, kdy byly stovky tisíc původních obyvatel vysídleny ze svých domovů. Přesně v téhle situaci sleduje Adania Shibli mladou ženu z Ramallahu, která se snaží zjistit více informací o zapomenutém případu unesené Palestinky izraelskými vojáky. Tenhle minor detail historie ale není ojedinělý případ násilí ze strany Izraele, a že to stejné násilí pokračuje i dnes, dokazuje fakt, že organizátoři Frankfurt Book Fair odmítli autorce předat cenu za její knihu kvůli probíhající válce mezi Hamásem a Izraelem.

Zdroj: Goodreads

You Exist Too Much - Zaina Arafat

Palestinská literatura se nezaměřuje jenom na vztahy s Izraelem, často vypráví i příběhy zaměřené na jiná traumata. V románu You Exist Too Much bojuje mladá palestinsko-americká dívka se svou muslimskou a queer identitou - skrze prsty se na ni dívají jiní muslimové, křesťani, ale i vlastní matka. Přijít na to, kam patří a kdo přesně je, pro ni není vůbec jednoduché.

Zdroj: Goodreads

The Sea Cloak & Other Stories - Nayrouz Qarmout

Sbírka povídek The Sea Cloak tě ve 14 příbězích vezme za autorčinými zkušenostmi z uprchlického tábora v Sýrii nebo ze života v Gaze. Qarmout v knize skládá mozaiku různých zkušeností, které reflektují život ve válce, problémy sirotků ve zničených ulicích vybombardovaných měst, generační střety mezi uprchlíky nebo co vlastně znamená být ženou v dnešní Palestině.

Zdroj: Goodreads

A Woman is No Man - Etaf Rum

Essential read nejenom palestinské literatury, ale literatury celkově je román A Woman is No Man od Etaf Rum. Vypráví o životě konzervativní arabské rodiny z Brooklynu, která ukazuje, že žádný svět není perfektní a často jsou to naše vlastní rodiny, které nám nejvíce ubližují.

Zdroj: Goodreads

Zdroj: Goodreads, Book Riot

Kam dál?

Books around the world: Nigérie

@_00_3_12

Kup mi knížku📖✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.