Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books around the world: Chorvatsko

Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a stoprocentně si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.

The Bridge Over The Drina - Ivo Andric

Ivo Andric je dodnes jeden z předních jugoslávských autorů. Narodil se v Bosně a Hercegovině, oba jeho rodiče byli Chorvati a jeho bosensko-chorvatská identita se promítla i do románu The Bridge Over Drina. Ten se točí okolo Visegrádského mostu přes řeku Drinu, kde Andric strávil spoustu času. V románu se dočteš, jak most obstál během důležitých historických událostí od nadvlády Osmanské říše, Rakouska-Uherska až po jeho částečné zničení během první světové války.

Andric v roce 1961 dostal za svou tvorbu Nobelovu cenu a fun fact, jeden z jeho kamarádů byl Gavrilo Princip, tedy politický aktivista, který v roce 1914 v Sarajevu spáchal atentát na Františka Ferdinanda d’Este .

Zdroj: Goodreads

You with Hands More Innocent: Selected Poems - Vesna Parun

Vesna Parun je považovaná za nejlepší chorvatskou básnířku 20. století a pro fanoušky poezie je její sbírka must read. Za svůj život vydala přes 20 sbírek a kromě básní psala i eseje nebo knížky pro děti. V chorvatské tradici byla taky první autorkou, která ve scéně poezie zanechala značný odkaz a ve svých básních nepsala pouze o lásce k ženám, ale ženy stavěla do centrální pozice jako hlavní subjekt.

Zdroj: Goodreads

The Hired Man - Aminatta Forna

The Hired Man je moderní román z roku 2013 od vítězky ceny Commonwealth Writer’s Prize. Vypráví příběhy z malé chorvatské vesnice po válce za nezávislost z pohledu rodiny, která se na místo právě přistěhovala, a která postupně objevuje jeho temná tajemství. Duro je jeden z místních a s přistěhovaleckou rodinou se sblíží. Velice rychle ji ale musí před nepřátelstvím vesnice chránit.

Zdroj: Goodreads

On the Edge of Reason - Miroslav Krleža

Pokud je Vesna Parun považovaná za nejlepší chorvatskou básnířku 20. století, Miroslav Krleža je pak nejlepší chorvatský spisovatel 20. století. Bojoval v první světové válce a během druhé se stal poměrně kontroverzní osobou, když se odmítl přidat k odboji proti nacistům. Po válce si ale vybudoval pozici uznávaného spisovatele a intelektuála a často byl spojován s Josipem Brozem Titem. V románu On the Edge of Reason sleduje respektovaného právníka ve středních letech, který si na jednom večírku zničí celou kariéru i život.

Zdroj: Goodreads

Zdroje: Goodreads, fivebooks.com

Kam dál?👀

Books around the world: Palestina

@_00_3_12

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.