Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books around the world: Austrálie

Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a stoprocentně si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.

Picnic at Hanging Rock - Joan Lindsay

Picnic at Hanging Rock je australská klasika historické fikce zasazená do roku 1900. Je popsaná jako krimi se špetkou fantastiky, ale víc se zaměřuje na to, jak jedna tragédie ovlivní život řady lidí, kteří jsou jí blízko. Příběh vypráví o skupině dívek z Appleyard College, které se na Valentýna s učitelkami vydají na piknik u Hanging Rock. Tři z nich se ale u skály ztratí a i přes rozáhlou pátrací akci se už nikdy nevrátí.

Podle románu je natočený i film.

Zdroj: Goodreads

Cloudstreet - Tim Winton

Cloudstreet je jedna z dalších klasik australské literatury. Jedná se o generační ságu o rodině Picklových, která zdědí vilu pojmenovanou Cloudstreet, ve které ubytují jinou rodinu jako nájemníky. Cloudstreet je svědectví o australské working class, tragédiích, které ji potkávají a mezilidských vztazích dvou početných rodin, které společně obývají jeden velký haunted house.

Zdroj: Goodreads

True History of the Kelly Gang - Peter Carey

U nás máme Vaňkovka gang a australská kolonie Victorie mívala Kelly Gang. Legendární Ned Kelly je reálná osoba australské bushe a známý psanec, který okolo sebe vytvořil gang, se kterým spáchal několik ozbrojených loupeží včetně vražd policistů. Kelly byl irského původu, na což byl velice hrdý a irsko-australské katolíky ve službě britské armády nebo policie viděl jako zrádce své země. Kelly se naposledy střetl s policií v roce 1880 v (pro něj) ikonickém plechovém brnění, nakonec byl ale zatčen a oběšen. Svůj příběh sepsal v dopise, ze kterého volně vycházel i Peter Carey.

Podle příběhu Neda Kellyho byl natočený i film.

Zdroj: Goodreads

Throat - Ellen Van Neervan 

Throat je sbírka poezie od autorky patřící do klanu Mununjali - jedné ze skupin původních obyvatel Austrálie. Ellen Van Neervan není jenom členkou minoritní skupiny, ale i queer autorkou, což v ní spojuje dvě rozdílné, ale stejně komplikované a nelehké zkušenosti. Ty využívá v básních plných lásky, sebevyjádření a střípků ze života mladé Aboridžinky v 21. století.

Zdroj: Goodreads

Books around the world: Nigérie

@_00_3_12

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.