Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaké problémy doprovází olympiádu v Pekingu?

Největší sportovní svátek je za dveřmi. Někteří diplomatičtí představitelé se však rozhodli pozvání čínské velmoci nepřijmout, aby tak poukázali na porušování lidských práv. Co se v Číně vlastně děje?

Covid, nedostatek sněhu i politizace olympiády
To všechno jsou problémy, se kterými se Čína v souvislosti s pořádáním her potýká. Aby maximálně snížila riziko šíření nákazy, zakázala účast veškerých zahraničních turistů i domácích příznivců zimních sportů. Na tribunách budou tak moct přihlížet pouze hosté s oficiální pozvánkou.
Novináři i sportovci a jejich týmy musí do dvacetimilonového města dorazit s předstihem a strávit několik dní v karanténě. Kontakt účastníků her a obyvatel Pekingu bude minimální. Zdravotnická péče je zde omezená a proočkovanost tamějších obyvatel doprovází značné problémy.

Dalším problémem je také nedostatek sněhu. Pořadatelé tak musí zasněžovat uměle, což značně vyčerpává vodní zdroje.

To, co vyvolalo největší medální ohlas a bouřlivé diskuze na sociálních sítích, je diplomatický bojkot od řady států. Už v prosinci oznámily bojkot Spojené státy. Bílý dům tak reagoval na to, že Čína dlouhodobě a soustavně porušuje lidská práva. Netrvalo dlouho a k USA se připojila Austrálie, později také Kanada, Velká Británie a některé státy EU.

Jaká práva Čína porušuje?

Long story short:

  • Jedná se zejména o systematické likvidování Ujgurů, což je muslimská turkická menšina čítající cca 11 milionů lidí, která žije v severozápadní části Číny, konkrétně v provinicii Sin-ťiang.
  • Čína je poměrně dlouho systematicky vyhlazuje, lze říct, že se jedná o genocidu.
  • Lidé jsou posíláni do koncentračních táborů, ženy jsou nuceny podstoupit sterilizaci. Musí se zříct islámu, slíbit věrnost komunistické straně, často je nechávají hladovět a pracovat až do úmoru.
  • Čínská vláda vše popírá a tvrdí, že se jedná o vzdělávací střediska, jež mají za cíl Ujgury politicky převychovat.

A co na to Česko?
Poněkud tradičně česká vláda nemá úplně jednoznačný postoj. Ačkoliv žádný z představitelů naší vlády se osobně nedostaví, oficiální diplomatický bojkot se nejspíš konat nebude. Předseda vlády Petr Fiala však souhlasí s krokem USA a označil ho za správný postup.

Aby toho nebylo málo, došlo k slovní přestřelce mezi ministrem zahraničí Janem Lipavským a velvyslancem v Číně Vladimírem Tomšíkem. Ten pro tamější list uvedl, že "olympiádu v Číně u nás podporují všichni". Lipavský to označil za nepravdu.

Čína označila diplomatický bojkot za snahu politizovat hry na základě ideologických úsudků. Čínské ministerstvo zahraničí se nechalo slyšet, že bojkotující země za své chyby zaplatí.

Do kultury a sportu by politika neměla patřit. Realita je však taková, že Čína nedokáže naplnit zásady Olympijské charty, mezi které patří lidská důstojnost, respekt bez ohledu na pohlaví, náboženskou či rasovou příslušnost a další zásady, proto je třeba se ozvat.