Podle průzkumu čelila v online prostředí posměškům kvůli vzhledu jedna třetina českých dětí, v reálném životě to pak byla dokonce více než polovina. Co je tedy body shaming?
S určitou formou body shamingu se setkala většina z nás, ať už online, nebo offline. Jedná se o nevhodné chování, při kterém lidé kritizují vzhled druhých nebo se jim kvůli němu posmívají. Nemusí se přitom vůbec jednat jen o váhu, ale také o výšku nebo jiné aspekty vzhledu - malá/velká prsa, rovné/kudrnaté vlasy, pihy nebo brýle. Každý jsme jiný a body shaming má za cíl kritizovat jakkoli atypický vzhled, který nevyhovuje ideálům krásy člověka, jenž dané negativní komentování provádí.
Body shaming může přitom často vyústit až v šikanu, o to spíše v online prostoru, kde možnost anonymity dává některým uživatelům pocit nadřazenosti. Ti pak skrze naprosto nevyžádané komentáře hodnotí vzhled známých i cizích lidí a dostávají se svým chováním mnohdy za hranici kyberšikany. Oběti pak mohou trpět nízkým sebevědomím, depresemi, úzkostmi i poruchami příjmu potravy. V krajních případech ale může šikana a kyberšikana vést až k sebepoškozování, nebo dokonce k sebevraždě.
Je přirozené, že si o druhých něco myslíme a že máme na lidi kolem sebe svůj vlastní názor. My sami jsme ale zodpovědní za to, co si necháme pro sebe a co naopak vypustíme do světa. Často se ani nezamýšlíme nad slovy, která volíme, a tak si neuvědomíme, že mohou druhého člověk zranit. Je proto dobré se vždy pozastavit a popřemýšlet, zda je to, co se chystáme říct, vůbec pravda a zda to dotyčnému nějak pomůže. Pokud si sami odpovíme, že ne, je pak zbytečné cokoliv říkat.
Do života druhých totiž mnohdy nevidíme, a tak nevíme, zda dotyčný zrovna neprožívá něco těžkého, například rozvod nebo ztrátu blízkého člověka. Naše komentáře mířící na něčí váhu mohou navíc přispívat k poruchám příjmu potravy, nadměrnému cvičení nebo třeba omezování jídla.
Pokud se na to cítíme, můžeme se proti takovému chování jasně vymezit a dát dotyčnému najevo, že nás jeho/její poznámky zraňují a že je nám to nepříjemné. Pokud se jedná o decentního člověka, vezme naší zpětnou vazbu v potaz a příště se předtím, než něco řekne, zamyslí. Pokud se o decentního člověka nejedná a bude nás body shamovat i nadále, máme pádný důvod se s ním už vícekrát nebavit.
Je přirozené, že některým z nás může být přímá konfrontace nepříjemná, a tak je občas řešením narážky na náš vzhled úplně ignorovat. Je také možné, že by konfrontace situaci jen zhoršila, a tak může platit pravidlo mlčeti zlato. Pokud se s body shamingem setkáváme na sociálních sítích, nejlepším řešením je pak danou osobu rovnou nahlásit nebo zablokovat.
V každém případě je dobré mít pár reakcí v kapse, abychom nebyli překvapeni a mohli na body shaming obratem reagovat, tak, aby se ho dotyčný už nedopustil. Následující příklady mohou i tobě pomoci se s negativními komentáři popasovat.
Možná bys to neměl*a jíst.
Ty ses nám teda zakulatil*a.
Páni! Ty jsi zhubl*a, viď”
Tloušťka přináší mnoho zdravotních problémů.
Pokud si právě ty procházíš body shamingem, neboj se požádat o pomoc. Tou může být mamka, taťka, tvoje učitelka i kamarádi, můžeš se ale taky obrátit třeba na Linku bezpečí, kde ti pomůžou i samotní odborníci. Svůj safe space ale můžeš najít i třeba u 3pe. Na jejich webu najdeš komplexní informace o různých aspektech nejen body shamingu, ale i poruchách příjmu potravy.