Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Banger získal čtyři nominace na Ceny české filmové kritiky, Bendig soutěží o objev roku

Po čtyřech nominacích na Ceny české filmové kritiky mají snímky Arvéd, Il Boemo a také Banger od režiséra Adama Sedláka. Nominace získalo 17 děl promítaných loni v kinech i televizních projektů a krátkých filmů, kritici je vybírali ze 75 děl. Výsledky letošního ročníku budou známy 4. února.

Zástupci Sdružení české filmové kritiky při letošních nominacích vyzdvihli hlavně letošní kinematografické překvapení Banger. Snímek má nominaci za nejlepší film, režii a nejlepšího herce pro Marsella Bendiga v roli dealerova nejlepšího kamaráda. Bendig se navíc uchází o titul objev roku.

Výpravný biografický a hudební snímek Il Boemo o skladateli Josefu Myslivečkovi se může zase stát nejlepším filmem nebo být oceněný za režii Petra Václava, herecký výkon Vojtěcha Dyka či za hudební složku, na níž se podílel dirigent Václav Luks.

Vojtěch Mašek, držitel loňské Ceny české filmové kritiky za scénář Okupace, zase natočil drama Arvéd o Jiřím Arvédu Smíchovském, okultistovi a udavači, jako mysteriózní psychologický labyrint jeho mysli. Hlasující kritici výsledek ocenili nominacemi za scénář, režii, film a herecký výkon Michala Kerna v titulní úloze.

Recenze na BANGER. – Famózní generační výpověď, která mnohé naštve

@yanhoechka

Nejlepší ženský výkon předvedly podle kritiků a kritiček ukrajinská herečka Vita Smačeljuková v roli matky řešící nečekaná morální dilemata v dramatu Oběť, Pavla Tomicová jako psychicky zmožená žena ze snímku A pak přišla láska… a Gabriela Mikulková v úloze manželky neúnavně podporující svého muže v krizi ve filmu Slovo.

Ze 75 celovečerních titulů distribuovaných v kinech bylo 26 dokumentárních. Nejvíce z nich hlasující zaujaly filmy Zkouška umění, Good Old Czechs a KaprKód, představující tři velmi odlišné metody.

Zkouška umění vznikla pozorováním vybraných situací během přijímacích zkoušek na AVU, Good Old Czechs je střihový dokumentární film o českých letcích RAF sestávající z archivních materiálů. Vítězný snímek letošního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava KaprKód nabízí dokumentární operu o pozapomenutém skladateli Janu Kaprovi. Jak Good Old Czechs, tak KaprKód se ucházejí také o cenu za střih v kategorii audiovizuální počin roku.

Filmy oceněné na KVIFF

@eevelka

V kategorii Mimo kino si konkurují tři různorodé seriálové projekty České televize, Devadesátky, Pět let a Podezření. Nejlepším krátkým filmem se může stát experimentální Asterión, studentský snímek z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ostrov svobody a původní YouTube produkce Spiknutí holčičích hoven.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení české filmové kritiky. Nejlepším filmem roku 2021 se loni podle filmových kritiků stal snímek Michala Nohejla Okupace. Film rovněž obdržel cenu za režii a scénář, Nohejl se stal i objevem roku. Satirické drama tak proměnilo čtyři ze svých šesti nominací. V hlavní kategorii Nejlepší film toto satirické drama porazilo životopisný snímek Zátopek a animovaný film Moje slunce Mad Michaely Pavlátové o životě Češky v afghánském Kábulu. Při udílení cen Český lev film dostal tři ocenění včetně toho za nejlepší scénář.

Zdroj: ČTK

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.