Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Recenze na BANGER. – Famózní generační výpověď, která mnohé naštve

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech měl v úterý premiéru nový film režiséra Adama Sedláka nesoucí název BANGER. A nutno podotknout, že to byl opravdu banger.

BANGER. – nový film Adama Sedláka, který už má za sebou díla jako Semestr nebo svérazný film Domestik, vzbuzoval už od vydání traileru rozporuplné pocity. A není se čemu divit, i mně samotnému vyrašily na čele vrásky při pohledu na potetovaného Adama Mišíka, co křičí, že bude mít track se „Sergejem Bý“.

Na večerní premiéru jsem tak šel s menší skepsí, a to i přes to, že jsem věděl, že se o režii postaral právě Adam Sedlák a o hudbu Oliver Torr. Ve snímku se objevil i módní návrhář Jan Černý.

Po prvních pár minutách filmu se ale má skepse rozplynula a na plátně přede mnou běžel film, který už nyní můžu s čistým svědomím nazvat nejprogresivnějším českým filmem posledních let.

Vole, Láďo, vždyť máš oči jak Toffifee.
replika z jedné ze scén

V mladém dealerovi kokainu Alexovi, který se chce proslavit rapem, jsem začal poznávat lidi, na které jsem narazil ve svém okolí. A jeho kamaráda Láďu potkávám pořád, když čekám po párty na noční tramvaj. BANGER. je od začátku tvrdej, energickej a zatraceně vtipnej, za což může hlavně Marsell Bendig, který si za svou roli zaslouží minimálně Oscara. Ano, Marsell Bendig je jedním z největších hereckých objevů poslední doby.

Film neuvěřitelně šlape a nastavuje zrcadlo rapové kultuře, kterou v dnešní době žije generace Z. Celou dobu jsem si při sledování filmu připadal, že vlastně nekoukám na film, ale na páteční jízdu Prahou. Všechny postavy mi někoho připomínaly a všechny kecy už jsem někde slyšel.

Pokud byl Okresní přebor zfilmovanou realitou vesnického fotbalu, tak BANGER. je zfilmovanou realitou dnešní generace Z, která miluje rap.

RED CARPET – PREMIÉRA FILMU BANGER.

A když už si říkáš, že nic nemůže víc šlapat, tak na tebe Sedlák vytáhne Svartu, AZ-kvíz a Pejska a kočičku. Škoda možná konce, kde člověk dostane od Mišíka trochu jinej žánr, než by čekal, ale i tak si BANGER. jako celek zaslouží všechen spotlight.

Už teď je jasné, že film některé nasere, a to asi především rapovou scénu a milovníky old-schoolu. Jak ale zpívá hlavní postava: „Nasrat na lidi a vaše názory, všechny bych vás pochcal.“

V recenzi bylo původně uvedeno, že se o kostýmy postaral návrhář Jan Černý, což není pravda, ten ve filmu pouze hraje. Za chybu se omlouváme.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.