Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Avatar update: Byl první film one-hit wonder?

Před týdnem se na Disney+ objevil nový Avatar: The Way Of Water. Jedná se o druhý díl filmové série, kterou odstartoval Avatar v roce 2009. Režisér James Cameron má v plánu natočit celkem 5 dílů, z čehož poslední vyjde v roce 2031, kdy bude hlavní herečce 53 let.

Označení one-hit wonder se používá především v hudbě, kdy nový singl na hitparádách zazáří pouze jednou a žádný další hit od stejného interpreta jej nepředčí. Ve světě filmů by se za něj možná dal označit úspěšný seriál Sama Levinsona Euphoria, jelikož jeho nový Idol zatím sklízí především kritiku.

Recenzi seriálu Idol najdeš v článku

Recenze: The Idol je spíš exploitativní péčko

@honza_vhrlk

V případě celkové tvorby Jamese Camerona tomu tak samozřejmě není – stojí za veledíly jako Titanic a Terminátor. Ve filmovém vesmíru planety Pandora by však první Avatar (2009) za takový hit označen být mohl. Film byl revoluční novinkou ve světě kinematografie, natáčel se 15 let a vydělal téměř 3 miliardy dolarů. Na IMDB sklízí skóre 7,9/10 a na ČSFD 83 %.

Avatar je nejvýdělečnějším filmem na světě

Tuto vysokou laťku jak ze strany technologické, příběhové, tak i finanční bude těžké překročit či se jí alespoň přiblížit. Sám Cameron řekl, že pokud druhý film nevydělá alespoň 2 miliardy dolarů, což se doposud podařilo jen dalším 3 filmům, sérii ukončí třetím dílem, který má být o elementu ohně s premiérou v prosinci roku 2025.

Letos si fanoušci mohou zkrátit čekání počítačovou hrou, která vyjde již 7. 12. Ta slibuje trochu jinou zápletku a otevřený svět spolu s možností hrát s kamarádem ve dvou!

Proč může diváky druhý díl zklamat?

Na pokračování jsme čekali 14 let a většina z nás si myslela, že už se nedočkáme. Očekávání byla obrovská. Nový film sklidil velký úspěch, na ČSFD má dokonce 81 %, takže jen o 2 procenta méně než jeho předchůdce! Nabízí snad všechno, co díl první: perfektní, nové vizuály, srdceryvný příběh o soužití lidí a přírody, nějakou tu lovestory a přiléhavý soundtrack. Akorát mi přišlo, že se dívám na stejný film podruhé – Cameron nepřinesl divákům nic navíc. Zápletka byla podobná, dokonce v ní vystupoval (spoiler alert) stejný záporák! Tedy jeho klon... A ačkoliv měl plán obsadit Pandoru pro lidi k nastěhování, jediné, o co se celou dobu pokoušel, bylo zabít Jakea Sullyho a jeho rodinu. Zase. A zase bez úspěchu.

Objevování nového místa (vody), učení se být (tentokrát vodním) Avatarem, i tyto prvky už jsme jednou viděli, akorát v pralese. Nabízí se otázka, zda bude třetí díl opět o tom samém, akorát v ohnivé části Pandory – záporák navíc přežil, takže se nejspíš objeví znovu. Pokud ti však stačí vizuálně strhující podívaná a pro postavy máš slabost, budeš se zážitkem spokojený/á.