Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Apple čelí stamiliardové pokutě. Z čeho je obří firma obviněna? 

Jedna z největších firem světa s tržní kapitalizací přesahující 2.5 bilionu korun čelí obvinění ze zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Evropská komise firmu žaluje kvůli službě Apple Pay. Firmě zaslala námitky, a pokud nedostane uspokojivou odpověď, hrozí Applu pokuta v řádu miliard USD.

S čím přesně má Evropská komise problém?

Dle Bruselu společnost omezuje přístup konkurenčních vývojářů hardwaru a softwaru na svá mobilní elektronická zařízení, čímž brání vzniku jiných mobilních peněženek, než je její vlastní. Apple tvrdí, že Apple Pay je jen jednou z možností, jak lze na zařízeních platit. Platební systém Apple Pay používají po celém světě stovky milionů zařízení Apple – od iPhonů po tablety iPad. Podle komise Apple ale schválně vytváří uzavřený ekosystém a znemožňuje tak konkurenci vytvářet jiné platební aplikace a platformy

SPOTLIGHT: Sberbank CZ bez licence, obviněný Apple a znovuotevření Nového Zélandu

@eevelka
Pro integraci evropského platebního trhu je důležité, aby mohli spotřebitelé těžit z konkurenčního a inovativního prostředí plateb. Máme indikace, že Apple omezoval přístup ostatních firem k technologiím, které jsou nutné pro vývoj konkurenčních řešení pro mobilní platby na jeho zařízeních.
místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová (má na starosti dodržování pravidel hospodářské soutěže)
Zdroj: Pinterest

Jak to celé dopadne? 

Brusel se proti největší společnosti světa vymezuje poměrně často. Minulé spory byly kvůli službě pro hudbu nebo restriktivním pravidlům obchodu s aplikacemi App Store. Apple má nyní prostor pro reakci, a pokud se spor dostane až před unijní soud, teoretická výše pokuty bude astronomická. V krajním případě by se totiž jednalo o 10 % ročních tržeb. To by v případě Applu činilo vzhledem k tržbám za minulý rok (ty činily 365 miliard USD) až 36 miliard USD, tedy 857 miliard Kč.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.