Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Sberbank CZ bez licence, obviněný Apple a znovuotevření Nového Zélandu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 2. května

Name day: Zikmund

Occasion: Světový den labyrintů

History: 2. května 2011 byl zabit Usáma bin Ládin, jeden ze zakladatelů teroristické organizace al-Káida.

🇺🇦 Situace na Ukrajině

  • Ruské síly již potřetí za uplynulý týden ostřelovaly na jihu Ukrajiny strategický most přes ústí řeky Dněstr do Černého moře.
  • Česká národní banka pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank CZ.
  • Přímé dodávky plynu od ruského Gazpromu zajišťují pro zákazníky ČEZ Prodej jen velmi nízký podíl, uvedl mluvčí ČEZ Kříž.
  • Ukrajina může kvůli blokádě Černého moře přijít o desítky milionů tun obilí, což vyvolá potravinovou krizi v Evropě, Asii a v Africe, řekl Volodymyr Zelenskyj.
  • Německo v odvetě za ruskou invazi na Ukrajinu podporuje možnost společného embarga Evropské unie na dovoz ropy z Ruska.

ČNB odebrala bankovní licenci Sberbank CZ

Česká národní banka odebrala pravomocně bankovní licenci Sberbank CZ, která je navázána na Rusko. Kroky k jejímu odnětí zahájila ČNB 28. února, jen pár dní po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Od 30. dubna tak Sberbank CZ nesmí přijímat vklady ani poskytovat úvěry.

EK obvinila Apple ze zvýhodňování své mobilní peněženky proti konkurenci

Evropská komise obvinila technologickou společnost Apple ze zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Podle EK firma zvýhodňuje svou platební aplikaci Apple Pay a omezuje přístup konkurenčních vývojářů k hardwaru a softwaru na svých mobilních zařízeních. Pokud se podezření Evropské komise potvrdí, mohla by firma dostat pokutu až do deseti procent svých ročních tržeb.

Nový Zéland se po více než dvou letech znovu otevřel turistům

Nový Zéland dnes po dvou letech otevřel své hranice turistům z více než šedesáti zemí. Spadá mezi ně i Česká republika a Slovensko. Pro vstup do země ale musí být turisté plně očkovaní proti covidu-19 a předložit negativní test na koronavirus. Pro cestující z některých států ale otevření hranic stále neplatí. Do této skupiny zemí spadá momentálně Čína nebo Indie.

Fotbalisté Plzně remizovali na Slavii 1:1

Fotbalisté Viktorie Plzeň remizovali včera na hřišti Slavie 1:1 a před pražským rivalem se v tabulce udrželi o 2 body. O gól Slavie se v první minutě nastavení postaral Ondřej Kúdela, v šesté minutě nastavení ale srovnal skóre Jean-David Beauguel. Plzeň tak protáhla sérii bez porážky na 19 kol.

Zdroje: ČTK, ČT24, Deník N, BBC