Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

And Just Like That: (Ne)hezká realita New Yorku

Přeplněná metra, smradlavé ulice a bezdomovci na každém rohu Manhattanu. Realita ve městě, které nikdy nespí, není vždy tak snová! Tady je vše, co bys o New Yorku měl/a vědět!

Hey, New Yorkers!

Dneska tě zavedu do trošku jiného světa! Přestože na sociálních sítích můžeš vidět, jak New York asi vypadá, realita je poměrně jiná.

Minulý díl si můžeš přečíst tady! 👇

And Just Like That: Emma Chamberlain a život ve městě, které nikdy nespí

by @annajermanov

New York má své kouzlo. Samozřejmě ty krásné věci, které tu člověk vidí a zažívá, když přicestuje, jsou jako nikde jinde. Jako turistovi na pár týdnů ti tohle město nabízí vše! Cítíš se tu jako na vrcholu světa a máš pocit, že dokážeš vše! Mrakodrapy vysoké, lidi pozitivně a komunikativně naladění – všichni Američané jsou (pře)extra milí, a navíc tu máš i výbornou gastronomii. Prostě to tu celé žije tak stokrát více, rychleji a ve stokrát větším měřítku.

Město, které nikdy nespí, a ty taky ne!

Po pár týdnech ti určité věci začnou lézt na nervy. Jak se říká, tohle město nespí, tudíž ty máš v noci taky problémy spát. Normálně jsem typ člověka, který všechno zaspí, ale popeláři, kteří tu každou noc (celou noc!) sklízí odpadky, ti ke spánku nepomůžou, přestože bydlíš v 11. patře. 😄😄

Fresh air is everything!

Věc, která je na tomhle městě nejhorší, je zápach na ulicích a v metru, které nebylo uklizené tak od 90 let. 😄 Momentálně si nejvíce vážím čerstvého a čistého vzduchu, který máme doma. A to i v Praze! Každý den, když vyjdeš z domu, něco ucítíš – zápach marihuany, aut nebo plynů, které jdou z podzemních trubek.

Homeless people everywhere.

Na ulicích se nachází spousta bezdomovců. Je to až šokující, kolik lidí si v New Yorku nemůže dovolit bydlení. Na rozdíl od ČR tu ale lidé nemají tolik útočišť, a tak se pohybují na ulicích a snaží se dostat alespoň nějakou tu penny. Když se ale setmí, spousta z nich se objeví v opilém stavu, to už taková prča není! Proto tu v noci nikdy nechodíme sami... nikdy totiž nevíš, co tě na jakém rohu může potkat.

Money money money

Chci zmínit ještě poslední věc – ceny. Asi každý víme, že je všude dráž než u nás v Česku, nicméně New York je ještě na jiné úrovni. Je to sice místo, kam se chce dostat spousta lidí, ale vše má svou cenu, a právě ty jsou tady postaveny dost vysoko. A jelikož ve Spojených státech ještě platíš takzvanou taxu, tak se to ještě hezky nasčítá. Takové latté – 6,80 doláčů, což je v přepočtu asi 170 Kč, hlavní jídla začínají na nějakých 15 dolarech, v přepočtu kolem 380 Kč, a pokud chceš třeba dobrý drink? Pod 17 dolarů se taky nedostaneš!

Spojené státy jsou dobré ... pro lidi, co mají peníze. Pro ty, kteří nejsou střední třída nebo ta sorta, která je úplně dole. Amerika je top země pro ty, kteří si mohou dovolit vše – platit studium, zdravotní péči, daně a k tomu živit rodinu, a to je opravdu menšina.

Zeptala jsem se svých amerických kamarádek na děti. 90 % z nich mi odpovědělo, že děti mít nechce. Proč? Nechtějí je přivést do této společnosti, do tohoto prostředí. Výchova dítěte je tu totiž nejdražší na světě.

Proto to celé shrnu tím – přestože je tu k dostání všechno, málo je občas dostatek. Někdy si stěžujeme na věci, které jsou pro nás naprostá samozřejmost (beru to z vlastní zkušenosti), ale být sama někde na vlastní pěst, bez maminky, bez tatínka, bez známých tváří, které můžeš v těch nejhorších situacích obejmout, je těžké. A to právě v těch dnech, kdy se necítíš bezpečně. Proto neber to, co máš doma, na lehkou váhu a uvědom si i ty, že domov je jen jeden. ❤️