Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

And Just Like That: Americké Vánoce!

Jak se slaví vánoční svátky v Americe? Úplně jinak než u nás! Bez svařáku, lineckého a taky hledání zlatého prasátka!

Hey, New Yorkers!

Na spoustu Evropanů působí americké Vánoce jako sen! Dost možná je to zapříčiněné tím, že vánoční filmy, ve kterých vypadá všechno naprosto dokonale, jsou hlavně ze Spojených států. Vyvedu tě ale z omylu...

And Just Like That: Thanksgiving v USA!

by @annajermanov

Přípravy na Vánoce

Pro Američany je svátek č. 1 Thanksgiving, nikoli Vánoce. Možná proto se v tradicích poněkud lišíme. Všechno se dělá hlavně pro děti, takže se koupí vánoční stromek, tak jako u nás, ale často je umělý. Ne každý si libuje v tradičních jehličnanech jako my.

Lidé si spíš velkolepě zdobí domy světýlky a všemožnými velkými dekoracemi. Takový jejich saying, kterým se o Vánocích řídí, je THE BIGGER, THE BETTER.

Vánoční trhy jsou sice podobné jako u nás v Česku, ale s jiným jídlem a pitím. Zatímco my chodíme na svařák nebo vaječňák, tady se chodí jen na jablečný cider bez alkoholu nebo na čokoládu. K jídlu určitě trdelník nedostaneš...😁 Jen vánoční cookies s příchutí peprmintu.

P. S. Američané nemají advent! Takže ani žádné adventní kalendáře nebo zapalování svíček. 🥺

Štědrý den

V angličtině Christmas Eve vlastně není ani svátek, takže lidé 24. prosince normálně chodí do práce. Štědrý den je jen večeře, po které se ale dárky nerozbalují! Nechodí se hledat zlaté prasátko, a tudíž se nedodržuje ani půst! K večeři nemají vesměs žádné tradiční jídlo, možná jen maso, které by mělo být součástí chodu. Každý tak jí, co se mu zlíbí! Jako dezert mají tradiční vánoční sladkosti, které vídáš ve filmech, candy canes, peppermint bark (čokoláda dělaná z peprmintu) nebo perníčky.

Žádné cukroví, jako máme my, tedy nemají a určitě ho nepřipravují týdny dopředu! Na konci večera ještě předtím, než si jdou děti lehnout, připraví Santa Clausovi mléko, sušenky a punčochy zavěsí ke krbu, kam pak Santa přinese nějaké dobroty.

Christmas day – 25. prosince

Až 25. prosince mají Američané volno z práce! Tento den je pro ně vánočním dnem, jelikož až teď přichází řada na dárky! A to tak, že se ráno všichni vzbudí a v pyžamu se sejdou u stromečku, pod který jim Santa donesl dárky.
Celý zbytek dne se pak tráví doma koukáním na vánoční filmy. Americké klasiky jsou: Elf, Sám doma nebo Polární expres. Chodí se bruslit, vyrábějí se vánoční pohlednice nebo se dělají perníčky.

Další den už se jde normálně do práce a život se vrací zpátky do normálu.

Celé bych to vlastně shrnula tak, že my v Česku máme Vánoce boží, se spoustou tradic, pohádek, volna a dobrého jídla! ❤️

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.