Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

And Just Like That: Thanksgiving v USA!

Jak se slaví nejoblíbenější svátek Američanů? S velkou hostinou a dobrou společností! Já si tu svou hledala v 9 hodin večer na ulicích NYC aneb jak se i můj Den díkůvzdání vyvedl!

Hey, New Yorkers!

Dneska malinko jinak – slavnostně! Jak už sis podle názvu mohl/a všimnout, ve Spojených státech proběhl Den díkůvzdání, což je jednoznačně hned po Vánocích největší a nejoblíbenější svátek Američanů.

And Just Like That: Party life v New Yorku, fasfoody a kultura, která ti nesmí utéct!

by @annajermanov

Co je Thanksgiving?

Rodina, blízcí přátelé a prostě lidé, co se mají rádi, se na tento svátek sejdou a mají takzvanou „supper“, což je v překladu hostina/večeře.

Někde to chodí tak, že se rodina sejde už v ranních hodinách v kuchyni a celý den společně připravují večeři. Mezitím se tradičně koukají na Macy's Thanksgiving day parade, který sleduje celá Amerika! Jídlo si pak večer všichni snědí u stolu ve formě švédských stolů v klidném prostředí, obklopeni blízkou společností.

Druhá možnost je jít s rodinou do restaurace, kde dostaneš už připravené fixed menu, ze kterého si vybereš předkrm, hlavní chod a dezert. Jelikož je docela velká část Američanů líná vařit, v restauracích jich potkáš hodně.

Taková klasika, kterou člověk dostane na talíři, je krocan nebo krůta vycpaná nádivkou. Často je ale nádivka stranou, aby si to Američani ulehčili. K tomu dostaneš mashed potatoes neboli naši typickou českou bramborovou kaši. Na straně máš ještě brusinkovou omáčku a zeleninu. Jako dezert se dělá dýňový koláč.

Co je Macy's Thanksgiving day parade? Obrovský průvod New Yorkem, který se pořádá každoročně. Vidět tam můžeš spoustu celebrit, zpěváků, tanečnic nebo 10metrová nafukovací zvířátka. Začíná se v 9 hodin ráno u obchodního domu Macy's a pokračuje se až na Upper East Side, což je pár kilometrů na horní Manhattan. Jde se po Fifth Avenue, což je největší shopping street v USA, která se z důvodu průvodu celá uzavře. Lidé se na průvod sjíždějí z celé Ameriky. Diváků můžeš napočítat něco málo přes 3 miliony.

Jak vůbec svátek vznikl?

Thanksgiving, v češtině Den díkůvzdání, je svátek, který se slaví vždy poslední čtvrtek v listopadu. Američané si tím připomínají první úrodu, o kterou se podělili první američtí osadníci s původními obyvateli kontinentu. První „Thanksgiving večeře“ byla v roce 1621 a od té doby se po státech v Americe slaví každoročně. Až v roce 1863 ale Abraham Lincoln prohlásil tento den za národní svátek.

Můj první Thanksgiving!

Jelikož tu nemám žádné rodinné příslušníky, byl to pro mě spíše „friendsgiving“ , tak se svátku říká, když ho slavíš s kamarády. Američani ho většinou slaví taky, pár dní před tím, než oslavují pravý Thanksgiving s rodinou.

S holkama jsme si rezervovaly stůl v restauraci, kde už měli to pre-fixed menu, ze kterého jsme si mohly na místě vybrat. Honba za restaurací byla nicméně crazy! Už na začátku listopadu tady byla spousta amerických míst úplně zabraná, a tak jsme si udělaly rezervaci do italské restaurace.

Naštěstí na místě podávali krůtu/krocana, ale to bychom nebyly my, kdyby se něco nepokazilo! Potom, co jsme vyrazily z domu do restaurace, nám zavolali, že krůta došla! Can you imagine? 🤯🤯 Já šla na předražené menu, jen abych dostala tu pravou krůtu!

Btw, ceny za Thanksgiving večeři jsou v NYC úplně šílené. Našly jsme ještě levnější verze, ale klasická cena se pohybuje mezi 85 (cca 1900 korun) a 130 (cca 3000 korun) dolary za tříchodové menu pro jednu osobu! Blázinec!

Tak jsem okamžitě vzala telefon a obvolávala jiné pobočky, zda mají ještě v 9 hodin večer místo a zda mají krůtu! 😂 Naštěstí v jiné pobočce, kde krůta ještě byla, našli stůl, ale až na 10. hodinu. Neva! Pro krůtu udělám přeci cokoliv. Takže z hezké „friendly-romantické“ večeře to nakonec byl večerní hon po NYC v šatech a kabátku (ve 2 stupních) za krůtou!

Potom, co jsem celý den hladověla, abych to do sebe za ty prachy dostala (obrazně řečeno), jsem byla v 22:30 vysmátá, vymrzlá (ale víno pomáhá) a s krůtou u stolu. Nakonec ten Thanksgiving tak nějak vyšel! <3

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.