Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Analogové foťáky jsou out, teď jsou trendem 00's digitální kamery

Je mi to líto, ale analogové fotky už jsou out. Novým trendem jsou digitální kamery z počátku milénia. Připrav se na přesvícené a rozmazané záběry.

Vypadá to, že Gen Z se rozhodla vrátit k dalšímu Y2K trendu, který se ale tentokrát netýká pouze módy. Novým hitem jsou totiž staré digitální kamery z počátku milénia.

Většina z nás si určitě pamatuje na stříbrné foťáky do kapsy, kterými si každá správná rodina fotila přesvícené a rozmazané fotografie na dovolené v Chorvatsku.

Přesně tyto kamery jsou opět trendem. Gen Z se tak očividně i nadále bouří proti uhlazeným a esteticky dokonalým fotografiím na sociálních sítích.

Trend alert: UGG

@adelakutilova

Na TikToku má hashtag #digitalcamera více než 124 milionů zhlédnutí. Podle portálu Peta Pixel patří k nejoblíbenějším modelům 00's foťákům z druhé ruky Sony Cybershot DSC-W220, Nikon Coolpix L15, Samsung MV900F a Canon Powershot SD1300.

A je třeba podotknout, že trendu se chytli také influenceři. V posledním roce si staré digitální kamerky oblíbily celebrity jako Bella Hadid, Devon Lee Carlson, Matilda Djerf nebo třeba Emily Ratajkowski.

Nejedná se přitom o první případ, kdy se generace Z vrátila ke starším technologiím. Před pár lety zažila podobný boom také analogová fotografie.

Důvodem může být možná i to, že sociální média nutí uživatele vytvářet originální obsah a hledat nové způsoby, jak vyjádřit svou online identitu.

The New York Times zase před nedávnem přinesl příběh středoškoláka Anthonyho Tabareze, který se rozhodl celý svůj školní ples zaznamenat na Olympus FE-230 s rozlišením 7,1 megapixelu, který byl vyroben v roce 2007 a dříve ho vlastnila jeho matka.

Podle Anthonyho se v posledním ročníku na střední škole podobné fotoaparáty začaly objevovat u jeho spolužáků a na společenských akcích. Na maturitním plese pak Anthony půjčoval svůj foťák ostatním. Vznikly tak fotky, které vypadají jako z počátku 80. let.

Obliba estetiky digitálních fotoaparátů z počátku milénia může souviset i s mnoha trendy, které se v posledních letech objevily a bojují proti přehnané estetice.

S nárůstem selfie 0.5, rozmazaných fotografií a aplikací, jako je BeReal, které zakazují úpravy a filtry, došlo k odklonu od pořizování upravených fotografií pomocí nejnovější technologie fotoaparátu telefonu.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.