Více než 300 zahraničních korespondentů z více než 22 zemí světa už vyzvalo v otevřeném dopise ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, aby byl zadržený novinář The Wall Street Journal propuštěn.
V Rusku byl koncem března zadržen americký novinář Evan Gershkovich, reportér The Wall Street Journal, který v oblasti pokrýval dění v Rusku, na Ukrajině a obecně v bývalých sovětských satelitech. Stalo se tak poprvé od konce studené války a ruská tajná služba FSB Gershkoviche následně obvinila ze špionáže. Zahájila proti němu trestní řízení a novinář nyní bude až do 29. května ve vazbě, načež ruské soudy určí, zda je, nebo není vinnen – pokud nakonec rozhodnou v jeho neprospěch, hrozí Gershkovichovi až 20 let vězení.
Podle ruského ministerstva zahraničí byl Gershkovich chycen při činu, když se snažil získat utajované materiály o vojenskoprůmyslovém odvětví v Rusku, které jsou v zemi považovány za státní tajemství. Novinář obvinění odmítá a označuje je za nepodložená, proti krokům ruských úřadů se aktivně staví i redakce a vedení The Wall Street Journal.
Vznesení obvinění proti Evanu Gershkovichovi je jen dalším důkazem toho, jak prohnilým se Rusko za vlády Putina stalo. Uvěznit novináře je projevem slabosti, nikoli síly. Česko bude vždycky stát na straně svobodného tisku a lidských práv.
Teprve po několika dnech, co byl Gershkovich držen ve vazbě, k němu byli připuštěni právníci i americká velvyslankyně v Rusku. Právní tým poté požádal soud, aby byl reportér propuštěn do domácího vězení na kauci ve výši 50 milionů rublů, tedy asi 13 milionů korun. To ale ruský soud zamítl.
K propuštění Evana Gershkoviche ale zdaleka nevyzývá jen jeho domácí redakce nebo Bílý dům. V otevřeném dopise ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi vyzvalo více než 300 zahraničních korespondentů k propuštění drženého a obviněného reportéra The Wall Street Journal – signatáři přitom zastupují média z celkem 22 různých zemí z celého světa.