Více než 300 zahraničních korespondentů z více než 22 zemí světa už vyzvalo v otevřeném dopise ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, aby byl zadržený novinář The Wall Street Journal propuštěn.
V Rusku byl koncem března zadržen americký novinář Evan Gershkovich, reportér The Wall Street Journal, který v oblasti pokrýval dění v Rusku, na Ukrajině a obecně v bývalých sovětských satelitech. Stalo se tak poprvé od konce studené války a ruská tajná služba FSB Gershkoviche následně obvinila ze špionáže. Zahájila proti němu trestní řízení a novinář nyní bude až do 29. května ve vazbě, načež ruské soudy určí, zda je, nebo není vinnen – pokud nakonec rozhodnou v jeho neprospěch, hrozí Gershkovichovi až 20 let vězení.
Podle ruského ministerstva zahraničí byl Gershkovich chycen při činu, když se snažil získat utajované materiály o vojenskoprůmyslovém odvětví v Rusku, které jsou v zemi považovány za státní tajemství. Novinář obvinění odmítá a označuje je za nepodložená, proti krokům ruských úřadů se aktivně staví i redakce a vedení The Wall Street Journal.
Teprve po několika dnech, co byl Gershkovich držen ve vazbě, k němu byli připuštěni právníci i americká velvyslankyně v Rusku. Právní tým poté požádal soud, aby byl reportér propuštěn do domácího vězení na kauci ve výši 50 milionů rublů, tedy asi 13 milionů korun. To ale ruský soud zamítl.
K propuštění Evana Gershkoviche ale zdaleka nevyzývá jen jeho domácí redakce nebo Bílý dům. V otevřeném dopise ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi vyzvalo více než 300 zahraničních korespondentů k propuštění drženého a obviněného reportéra The Wall Street Journal – signatáři přitom zastupují média z celkem 22 různých zemí z celého světa.