Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Pekarová Adamová se chystá na Tchaj-wan, Číně se to nelíbí a požaduje zrušení cesty

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se na konci března chystá navštívit Tchaj-wan. Čína označila plánovanou návštěvu za nevhodnou a vyzvala k jejímu zrušení.

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová se chystá už v březnu navštívit Tchaj-wan, kam by ji měla doprovodit delegace podnikatelů a zástupců vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací.

Plánovaná návštěva se ale nelíbí Číně, která považuje Tchaj-wan za své území a dlouhodobě mu hrozí vojenským úderem v případě vyhlášení nezávislosti. Čína také neustále upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak dojem, že uznávají jeho samostatnost.

Čína je rozhodně proti tomu, aby země, se kterými má diplomatické vztahy, navazovaly oficiální výměny s Tchaj-wanem. Vyzýváme příslušné strany, aby své nesprávné rozhodnutí zrušily.
mluvčí čínské diplomacie Mao Ning

O cestě a dalších tématech už ve středu jednala Pekarová Adamová s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Předsedkyně Sněmovny řekla, že cesta je v zájmu České republiky a navazuje na předchozí parlamentní delegace.

SPOTLIGHT: Čína ukončí spolupráci s USA v řadě oblastí

by @eevelka

„Cílem je zejména prohloubení ekonomické spolupráce. Reakce Pekingu mě nepřekvapila, ale naše hodnoty měnit nebudeme. Na cestu se těším,“ napsala Pekarová Adamová. V roce 2020 navštívil Tchaj-wan také předseda Senátu Miloš Vystrčil.

V srpnu navštívila Tchaj-wan zase předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry. Většina zemí se ale kontaktům s Tchaj-wanem na vysoké úrovni vyhýbá, protože nechce Čínu, druhou největší světovou ekonomiku, provokovat, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK, Reuters

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.