Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

90 vteřin do konce světa. Hodiny soudného dne se přiblížily armagedonu

Hodiny soudného dne tikají už 76 let. Nejsou to však obyčejné hodiny. Měří, jak blízko je lidstvo konci světa, alespoň tedy metaforicky. Teď už zbývá jenom 90 vteřin.

Svět je zkáze blíže než kdykoli předtím. Čas na Hodinách soudného dne se posunul ze 100 sekund do půlnoci na 90 sekund do půlnoci.

Hodiny soudného dne jsou projektem uskupení Bulletin of Atomic Scientists, jejichž hodiny symbolizují příchod armagedonu.

V době, kdy Rusko hrozí Ukrajině použitím jaderných zbraní, kdy se reálné hrozby změny klimatu stávají stále hrozivějšími a kdy přetrvávají obavy z dalších možných pandemií způsobených lidmi, kteří zasahují do dříve divokých oblastí, se Bulletin rozhodl nastavit hodiny co nejblíže k půlnoci, píše USA Today.

„Svět čelí sílící bouři s následky na úrovni vyhynutí, kterou ještě zhoršila invaze Ruska na Ukrajinu,“ uvedla Mary Robinson, bývalá irská prezidentka a bývalá vysoká komisařka OSN pro lidská práva.

Rusko nasadilo na základně v Sevastopolu vojenské delfíny

@_kajina

Bulletin založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří se podíleli na vývoji prvních atomových zbraní v rámci projektu Manhattan. O dva roky později spustili hodiny, které mají varovat lidstvo, jak blízko je svět jaderné apokalypse.

Hodiny v průběhu let odpočítávaly minuty nebo sekundy, které se blížily nebo vzdalovaly katastrofě. Války ji přibližují, smlouvy a spolupráce oddalují. Poslední dva roky hodiny ukazovaly 100 sekund do půlnoci. V posledních letech se do nastavení hodin promítá i hrozba katastrof způsobených člověkem, jako je změna klimatu.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.