Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

5 tipů, jak se zdokonalit v cizím jazyce

Ve škole je to o biflování slovíček a látky, kterou hned po testu vypouštíš z hlavy? Nezoufej, těchto pět jednoduchých kroků ti pomůže zlepšit se v cizím jazyce, a ještě se při tom budeš bavit!

Minulý podzim jsem se rozhodla, že si začnu plnit jeden ze svých goals a začala se učit francouzsky. Dvakrát týdně docházím na kurz, ale věděla jsem, že to nebude stačit. Tipy, o kterých píšu, mi pomáhají se zlešpovat a zároveň si pamatovat látku, kterou jsme už probírali.

Můžou taky pomoct každému, komu cizí jazyky ve škole zprotivují učitelé. Opravdu není konec světa, když pokaždé dokonale nerozeznáš minulý čas prostý a předpřítomný. Důležitý je mluvit, i když budeš dělat chyby! Nenech se odradit přístupem vyučujícího. Cizí jazyk ti otevírá nové možnosti ve vzdělání, kariéře a celkově v životě.


1. Bez dabingu
Naprostý základ. Není nic snažšího než si na Netflixu přepnout film nebo seriál do původního znění. Přidej titulky (pokud si ještě tolik nevěříš, tak české) a neboj se jich v původním jazyce! Je to easy věc, co tě nestojí žádnou námahu a zároveň si nemusíš vyčítat další díl seriálu, na který se podíváš, protože se učíš.

Zdroj: Pinterest

2. Pasivní učení

Pasivní učení zahrnuje vše, co každý den vídáš/posloucháš/čteš, aniž bys to dělal/a s cílem se učit cizí jazyk. Patří sem třeba nastavení telefonu do cizího jazyka, poslouchání podcastů, písniček, videí v daném jazyce. Konkrétně z podcastů a písniček můžeš naposlouchat přízvuk nebo výslovnost.
Zkus dát taky follow lidem, kteří daným jazykem mluví a postují v něm na sociální sítě! Je úplně jedno, jestli to jsou influenceři, umělci nebo sportovci.

3. Víc hlav...

...víc ví! Najdi si parťáka, který do toho půjde s tebou! Se mnou se do kurzu zapsala kamarádka, takže i když jsem občas chtěla zůstat doma s knížkou, donutilo mě to přijít. Zároveň jsme se pak vždy odměnily dortíkem nebo skleničkou vína, hahah.
Je úplně jedno, jestli budeš docházet do kurzu jako já nebo jestli se s někým domluvíš a jazyk budete procvičovat společně. Co třeba jedno setkání v kavárně mluvit jen danou řečí? Kdo přepne do češtiny, platí útratu!

Zdroj: Pinterest

Další možnost je najít si parťáka, který je rodilý mluvčí. S ním se naučíš ještě víc. Můžete si psát DMs, volat si nebo se scházet offline.

4. Čti nahlas!

Jo, u tohohle si budeš ze začátku připadat jak debil, ale zkus tomu dát čas. Je fuk, jestli si čteš knížku doma, slovíčko na ledničce nebo článek na internetu. Klidně můžeš šeptat, pokud jsi v kavárně nebo na veřejném místě. Čtení nahlas pomáhá tvojí puse, aby správně pracovala při vyslovování slovíček, takže až budeš mluvit mezi lidmi, nebudeš tak v nervu.

Zdroj: Pinterest

5. Piš rukou

Každej úkol, slovíčko, frázi, zkrátka cokoliv si zapisuju rukou. Opět to pomáhá zvyknout si na to, jak se slovíčka píšou. Když je budeš psát do notebooku nebo do telefonu, půjde to daleko hůř, respektive je snadněji zapomeneš.
Neznamená to, že musíš každý den napsat esej na několik stránek, opět platí, že méně je více. Zkus si sepsat třeba nákup, týdenní to-do list nebo úkoly do diáře.

Zdroj: Pinterest

Tip na závěr: Žádný z těchto tipů nebude fungovat, pokud je nebudeš dělat pravidelně. Opakování je při učení cizích jazyků naprosto zásadní. Zkus si každý den vyčlenit čas, klidně jen 10–15 minut, které budeš poctivě věnovat procvičování. Jedině tak dosáhneš zlepšení.

Jaký jsou tvoje osvědčený triky při učení se cizího jazyka? Kolika řečmi se zvládneš domluvit? Dej nám vědět na @heyfomo!