Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

5 nejlepších knih o předlistopadovém režimu

Jak vypadal život za minulého režimu se můžeš dozvědět z hodin dějáku, z vyprávění rodičů nebo z filmů. A nebo si o tom taky můžeš něco přečíst! Dnes ti přináším 5 tipů na moje oblíbený knížky, které mapují, jak se komunismus odrážel v každodenním životě.

1.📚Simon Mawer – Pražské jaro

Dva mladí studenti z Oxfordu, kteří se vydali na roadtrip po Evropě a rozhodli se zavítat i do země, kde má "socialismus lidskou tvář". Mladá studentka Lenka, plná nadějí a ideálů, udržuje vášnivý milenecký vztah s diplomatem britské ambasády v Praze. Dva paralelní příběhy, které se vzájemně propletou během jara a léta v roce 1968, který byl pro české dějiny tolik osudný. Román je plný naděje a zklamání, vášnivého sexu i nešťastné lásky, to vše na pozadí velkých dějinných událostí. Pokud tě zajímá, jak na naše dějiny nahlíželi lidé ze zahraničí, tenhle román ti to poví!

2.📚Zuzana Dostálová, Pavla Horáková, Alena Scheinostová – Johana

Příběh Johany mapuje třicet let jejího života, od dob, kdy byla malou holčičkou a musela se vyrovnávat se ztrátou milované babičky, přes dospívání, kdy zažívala první milostná trápení až po samotnou dospělost, kterou doprovází věčná nejistota toho, kam hlavní hrdinka celý svůj život nakonec nasměruje. Na první pohled všední události však o dějinných událostech vypovědí víc než leckterá učebnice dějepisu. Milníky jako 17. listopad na Národní třídě i přelom milénia jsou pro Johanu i její matku symbol pro lepší zítřky, dočkají se ale happy endu?

3.📚Irena Dousková – Hrdý Budžes

Pohled na komunistický režim očima žačky druhého ročníku základní školy – Helenky, která pochází z rodiny herců, kteří nejsou s režimem moc za dobře. Proč nemůže chodit do Jiskřiček jako všechny ostatní děti? Proč musí recitovat oslavné básničky a proč nesnáší koprovku? Skladba vět i myšlenkové pochody se můžou zdát poněkud naivní a úsměvné, ale skrývají hlubší myšlenku. Tahle knížka se čte sama, hodně se nasmějete a můžete si ji přidat do maturitního seznamu četby!

4.📚Alena Mornštajnová – Listopád

Jak by vypadaly naše životy, kdyby v roce 1989 neproběhla sametová revoluce? Román jedné z nejúspěšnějších současných autorek popisuje silný příběh jedné rodiny, kterou dějinné události rozdělí na dva tábory. Co se stane s Marií Hajnou, která je za účast na demonstracích odsouzena k dlouhým letům vězení? Co s její dcerou, která vyrůstá v ozdravovně a je vychovávána podle komunistického ideálu? Z tohoto příběhu mi běhal mráz po zádech a díky němu jsem si uvědomila, jak moc vděčná jsem za to, že žijeme v demokracii.

5.📚Lída Rakušanová – Svobodná v Evropě

Autobiografie známé české novinářky mapuje její impozantní osobní i pracovní život. Začátky v Německu, kariéra v rádiu Svobodná Evropa i návrat domů. V knize se dočtete nejen o životě Lídy, ale i o dalších osobnostech, například o Karlu Krylovi či Pavlu Tigridovi. Knihu doplňuje spousta dosud nepublikovaných fotografií. Tenhle životní příběh vám přinese kontext tehdejší doby, kariéru úspěšné novinářky se všemi pády a vzestupy i vhled do jejího rodinného života. Pro mě to je jedna z nejlepších knížek, kterou jsem měla možnost si přečíst.