Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

5 ikonických čarodějnic, které bys měl*a znát

Přesto, že čarodějnictví a magie nepředstavovaly v minulosti nic pozitivního, o těchto čarodějnicích bys měl*a vědět. Jsou zákeřné, chytré, ale hlavně legendární. Která bude tvoje nejoblíbenější?

Pokud máš rád true crime nebo alespoň half-true crime - čarodějnice jsou pro tebe to pravé ořechové. Nejspíš se nikdy nedozvíme, jestli kouzla a čarodějnice existují, ale tyto ženy něčím magické jsou. Ale hlavně jsou mocné a ví to o sobě.
Zdroj : Pinterest @wiccanasgardian

Alice Kytelar - KRÁSKA NA ÚTĚKU

Jestli se musí Alici něco nechat, tak rozhodně to, že uměla udělat rozruch. Alice žila v Irsku v malém městečku jménem Kilkenny. Ve městě ji znali jako krásnou a bohatou ženu, které ale podezřele umírají manželé. Záhadné byly totiž intervaly, ve kterých její partneři umírali - první manžel po pěti, druhý po šesti, třetí po sedmi a čtvrtý po osmi letech. Po úmrtí svého čtvrtého muže ji obyvatelé Kilkenny začali podezírat z čarodějnictví. Mysleli si, že za smrtí jejich mužů stojí otrava a černá magie.

Je známá i tím, že byla první ženou, kterou soudili za čarodějnictví v Irsku. Den před popravou ji sám biskup prohlásil za vinnou. Druhý den ráno ji v cele nenašli. Nikdo neví, kam se poděla. Za její skutky, však doplatila její služebná, kterou popravili jako spolupachatelku.

Zdroj: MedievalMadnes

Marie Laveau - VOODOO KRÁLOVNA

Kdybyste žili v 19. století v New Orleans, určitě byste slyšeli o takzvané Voodoo královně. Voodoo je náboženství pocházející z ostrova Haiti. Nejznámějším nástrojem voodoo jsou jejich panenky, které představují osobu, které chcete ublížit, nebo naopak ochránit.

Za Marií chodili lidé z celého New Orleans. Poskytovala služby dobré i špatné, požehnání i zakletí. Stala se personou voodoo náboženství a v New Orleans najdeme i její pomník, kde lidé dodnes zanechávají předměty a prosí ji o pomoc se svými trablemi.

Zdroj: Louisiana State Museum

Tituba - OTROKYNĚ ZE SALEMU

Je známá také jako první žena osočená z čarodějnictví v Salemu. Tituba byla otrokyně s geny původních obyvatel Ameriky. Jejím majitelem byl jistý Samuel Parris, který měl velký dopad na čarodějnické případy v Salemu. Byla nařknuta z čarodějnictví, které i potvrdila. Navíc také práskla další dvě ženy, které se ve městě staly prvními popravenými čarodějnicemi.

Na její popravu ale nikdy nedošlo. Ve vězení byla uvězněna 13 měsíců a poté prodána neznámému muži.

Postavu Tituby můžeme vidět zmíněnou v třetí sérii American Horror Story, kdy se čarodějka Queenie označuje jako její potomek.

Zdroj: kresba Johna W. Ehningera, 1902
Tipy na witchy filmy a seriály :

Filmy a seriály s astro a witchy tematikou, které musíš vidět

@elvihradilkova

ISOBEL GOWDIE - TAKOVOU SOUSEDKU NECHCETE

Isobel Gowdie, nebo pokud si přejete, čarodějnice z Auldearn. Isobel žila v Lochey ve Skotsku se svým manželem. V roce 1661 s ní začal soud o praktikování magie a čarodějnictví. Přiznala, že se pokusila zaklít pole svých sousedů a na jejich území přinesla z hrobu dětské tělo. Prý aby tam rostly jen bodláky a vřes.

Měla používat také takzvanou image magic. Magii, při které pomocí figurek zaklínala své sousedy a lidi jí, řekněme, nesympatické - například samotného starostu města. Říkalo se, že se dokázala proměnit i ve zvíře a byla součástí čarodějnických sletů. Byla pověšena a upálena na Gownhillu.

Zdroj: malby od Iana Howarda

Moll Dyer - PROMĚNĚNA V KÁMEN

Žena s legendárním příběhem, který se v Marylandu povídá dodnes. Tento příběh se odehrává v 17. století, kdy na město dopadá sněžná vánice, která má za následek smrt většiny dobytka. Obyvatelé obviňují z této tragédie právě Moll. V jejím domě ji nenajdou. Po pár dnech hledání ji najdou daleko od svého domu proměněnou v kámen.

Kámen se nachází za plexisklem v Marylandu, protože legenda praví, že pokud se kamene dotkneš, onemocníš, bude ti špatně nebo přinese neštěstí tvé rodině.

Zdroj: John Kelly
Čarodějky jsou fun and all, ale musíme si pamatovat, že většinou za jejich kouzly stály velké znalosti bylinkářství a také byly značně vychytralé. Přesto jsou to legendy, které se dobře poslouchají a nám všem se líbí, jak nám při jejich vyprávění přechází mráz po zádech. Witchy true crime zdar!
Zdroj: Pinterest

Zdroje: the-line-up.com, trstdly.com, discoverhighlandsandislands.scot, britannica.com

Přispěj mi na nové krystaly🧙‍♀️🔮

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.