Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

33 let svobody. Jak vypadaly oslavy 17. listopadu na Národní třídě?

Desetitisíce lidí, včetně politiků a známých osobností, si ve čtvrtek připomněly výročí 17. listopadu 1989 a 1939. Svoboda a demokracie totiž nejsou samozřejmost.

Ačkoliv bylo celý den deštivé počasí, ani to nezabránilo desetitisícům lidí si na pražskou Národní třídu a Václavské náměstí přijít připomenout, že demokratické hodnoty nejsou samozřejmostí.

Bohatý program, za kterým už tradičně stála organizace Díky, že můžem!, odstartoval už v dopoledních hodinách Sametovým brunchem, kdy se několik stovek lidí sešlo u jednoho stolu.

Ve 13 hodin pak zazpívala národní hymnu operní pěvkyně Marta Kloučková, kterou v symbolickém čase 17:11 z Paláce Metro následovala Modlitba pro Martu v podání Bereniky Kohoutové. Po celý den navíc probíhaly také besedy a přednášky, jež byly završeny živým nahráváním podcastu Studio N (Deník N): Prezident/ka mladé generace?

Jako jedna z prvních vzpomínkových akcí se konalo shromáždění u Hlávkovy koleje. Řečníci kromě připomínky nacistického teroru v roce 1939 vyzdvihli i pomoc dnešních českých studentů Ukrajině zmítané válkou a zdůraznili potřebu dialogu v dnešní společnosti ovlivněné dezinformacemi a válečným konfliktem.

Vzpomínkové akce pak vyvrcholily Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí. Jednou z hlavních hvězd byla ruská punková skupina Pussy Riot. Její členky vykřičely do plného Václavského náměstí kritiku Putina, která odkazovala i k jejich vystoupení v Moskvě před deseti lety, za něž si vysloužily tvrdé tresty. Připomínaly i to, že v Rusku stále žijí lidé, kteří vědí o protestu osmi statečných, kteří vyšli v srpnu 1968 na Rudé náměstí protestovat proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Mimo jiné vystoupil třeba také Ondřej Ruml, Ben Cristovao, David Koller, Chinaski nebo Annet X a FVLCRVM.

Premiér Petr Fiala na Národní třídě připomněl odpor studentů proti nacistické okupaci v roce 1939 i sametovou revoluci v roce 1989. Dále řekl, že si je naprostá většina mladých lidí vědoma významu svobody a demokracie, což je pro celou českou společnost naděje, že si je zachováme.

Na Národní třídu přišli položit květiny a zapálit svíčky i představitelé vládních stran i opozičního ANO, stejně jako předsedové obou parlamentních komor. Na místo dorazili i největší favorité prezidentské volby, jako je Danuše Nerudová, Jozef Síkela a Petr Pavel.

Organizace Post Bellum pak večer také v Národním divadle předala Ceny Paměti národa. Získalo je pět osobností z Česka, Slovenska a Ukrajiny, které vzdorovaly komunismu nebo nacismu. 

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.