Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

3 drinky za milion? Co všechno zvládneš za tři stovky měsíčně

Znervózňuje tě, jak politici opakují, že naše generace nebude mít důchod? Žádný stresy! Dnes ti řeknu, jak poměrně jednoduše začít šetřit.

Třikrát Gin&Tonic, třikrát jízda Uberem po Praze, třikrát kafe… Určitě i ty najdeš na svém spend listu něco, za co měsíčně utratíš mnohem víc, ale když to o tři stovky omezíš, ani to nepoznáš. Co když ti řeknu, že se z těch 300 Kč dá bez práce udělat milion?

Pokud u sebe zrovna nemáš kalkulačku, můžu ti prozradit, že odkládáním těch tří stovek do prasátka by tam byl milion za necelých 278 let. Složený úročení – osmý div světa, dokáže z 278 let udělat 40. Čtyřicet let je sice pořád hodně, ale nesliboval jsem, že to bude hned. Alespoň se toho dožiješ, a to je zásadní. Populace stárne a v roce 2060 nebude dostatek pracujících, kteří by zaplatili tvoje klidný stáří.

“Důchod? Ses zbláznil, je mi dvacet!” Štěstí přeje připraveným a největším přítelem složenýho úroku je čas. Tři stovky měsíčně ani nepoznáš. Pokud začneš spořit například až ve třiceti, k dosažení milionu v důchodu si budeš muset začít odkládat víc než dvakrát tolik, asi 700 Kč. Čím dřív začneš šetřit, tím dřív si na to zvykneš. A až dosáhneš vyššího příjmu, nebudeš spořit od nuly, ale budeš pouze přidávat ke spoření. V důchodu se pak můžeš těšit na jeden milion, ale třeba i na tři.

Aby tři stovky měsíčně udělaly milion, budeš muset investovat. Tvoje investice by měla udělat 8 % ročně. Pokud nechceš riskovat, že o všechno přijdeš, nemůžeš investovat do věcí typu “Klikni a naučím tě vydělávat 100 % ročně na Forexu”.

Můj tip* na začátek: Index S&P 500 – jedná se o výběr největších amerických firem. Všechno, co vyděláš opět vrátíš zpět, aby se úročilo (včetně toho, co se ti zúročilo už dřív, tedy složené úročení). Na víc než 8 % se zvládneš dostat – za celou historii existence S&P 500 tahle strategie (při alespoň 30letým odkládání) udělala minimálně právě 8 % ročně, ať už bys začal investovat v jakémkoliv momentu od vzniku indexu.**

I tady je ale tvůj hlavní přítel čas. Hodnota tvých peněz v indexu v čase kolísá a potřebuješ investovat delší časový úsek, aby se vše zvládlo vyrovnat. Trpělivost a pravidelnost jsou pro snížení rizika investování klíčový. Takže nastavit trvalý příkaz z účtu a vydržet, ale to pro milion není zas tolik práce ne? Jo málem bych zapomněl, ještě vynechat ty tři drinky.

*Nejedná se o investiční doporučení. Než se do investování pustíš, musíš se spojit s někým, kdo ti vysvětlí související rizika a základní principy investic. Pokud nikomu nedůvěřuješ, čerpej z ověřených a důvěryhodných zdrojů na internetu.

**Historické výsledky investic nezaručují budoucí výsledky.

👀

Rodiče ti k narozeninám předali stavebko? 10 důvodů proč nekoupit auto!

@dvrkn16