Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rodiče ti k narozeninám předali stavebko?
10 důvodů proč nekoupit auto!

Možná máš štěstí a rodiče ti naspořili. Jestli ti peníze svěřili ještě v době, kdy bydlíš doma, chystáš se na vejšku a největší pain je pro tebe kamkoliv se přepravovat, asi budeš myslet na pořízení auta. Ukážu ti 10 důvodů, proč to auto ale nechceš.

1.     Dřív nebo později už to doma nepůjde vydržet a budeš se chtít osamostatnit. Při sjednání nájmu musíš zaplatit dvě nebo tři měsíční splátky dopředu + provizi. To je v Praze klidně 60 tisíc korun.

2.     I ta matrace na zemi, mikrovlnka, jedna sada příborů a talíře na pár tisíc vyjdou. Jestli má zbýt i na závěsy, aby nebyl tvůj soused nezvaným hostem na Netflix&chill, stavebko se bude hodit. 

3.     První výplaty jsou prostě zatraceně nízký! Než se naučíš, kolik co stojí, a než sladíš svoje příjmy a výdaje, zabere to pár měsíců. Proto se dost hodí, když máš odkud brát.

4.     Pro naléhavé situace už je ve větších městech k dispozici carsharing. Jedna jízda sice vyjde v přepočtu dráž než vlastním autem, ale ty sis auto nekoupil, pamatuješ? Máš tedy kam sáhnout.

5.     Pořízením auta to nekončí. Povinný ručení, havarijní pojištění, nový gumy, známka, výměna oleje, benzin. To všechno tě bude stát výrazně víc než lítačka.

6.     Po prvním roce samostatnosti už ti nejodolnější dokážou spravovat rozpočet, byl to ale zatraceně těžkej rok a zasloužíš si někam vypadnout a zrelaxovat. Pár tisícovek ze stavebka se může na letenky hodit.

7.     Fesťáky, kluby, bary, akce, kina, piva, pumpkin spice latté. Zkrátka jsou lepší příležitosti pro utrácení než za opravy auta. A vůbec – starší auta jsou studna na peníze.

8.     Za peníze ze stavebka koupíš maximálně pěkně starou ojetinu, která toho dost "sežere" a planetu máme jen jednu.

9.     Když všechno, co jsi dostal, utratíš a nezbyde ti žádná rezerva, je podstatně těžší toho nesnesitelného šéfa poslat tam, kam si přeješ.

10. Pokud bych já v roce 2018 dal 20 % ze stavebka do bitcoinu, měl bych dneska z 25 000 skoro 300 000.  To už není zlý, ne?


Samozřejmě, ber mě s nadsázkou, každý se nacházíme v různých životních situacích, máme jiné potřeby. Univerzální klíč neexistuje.

Rozhodně článek nechápej jako radu investovat do bitcoinu. Stačí, když si ujasníš, jestli ti to auto fakt stojí za to.