Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

15 milionů lidí žije v ohrožení ledovcovými záplavami, tvrdí studie

Nová studie ukázala, že povodně z ledovcových jezer jsou hrozbou pro až 15 milionů obyvatel. Kde je riziko největší?

Povodně z ledovcových jezer představují vážné nebezpečí pro obyvatele nejchladnějších míst světa. Mohutné vodní proudy vyvěrající z tajícího ledovce mohou způsobit značné škody, které si vyžádají oběti na životech i majetku. Podle nové studie zveřejněné v časopise Nature Communications je náhlými a smrtelnými povodněmi ohroženo téměř 15 milionů lidí na celém světě, píše Washington Post.

Podle zjištění studie žije více než polovina postižených pouze ve čtyřech zemích: Indii, Pákistánu, Peru a Číně. Tající ledovce v těchto zemích se často vylévají do sousedních jezer, což má za následek velké množství vody, které může bez většího povšimnutí zaplavit blízké oblasti. Například v roce 2013 se v Indii strhly prudké deště a společně s ledovcovou záplavou zabily tisíce lidí.

Mravenci by v budoucnu mohli pomáhat odhalit rakovinu, tvrdí studie

by @kubakohout_

Vědci se obávají, že s ústupem ledovců v důsledku globálního oteplování se bude objem vody v jezerech zvětšovat. Pokud by tak došlo k selhání přehrad, jezera by byla ještě nebezpečnější. Nic však nenasvědčuje tomu, že by změna klimatu zvýšila četnost záplav z ledovcových jezer. Přesto vědci upozorňují, že jezera napájená ledovci představují pro lidi žijící v jejich blízkosti značnou hrozbu.

Výzkumníci určili nejzranitelnější ledovcová povodí tak, že je seřadili podle klimatu, geografie, počtu obyvatel a náchylnosti. Podle studie je na prvním místě pákistánská pánev Chajbar Paštúnchwá severně od Islámábádu, kde žije nejvíce lidí v údolí pod jezerem. Výzkumníci se však domnívají, že i v jihoamerických Andách, zejména v peruánské pánvi Santa a bolivijské pánvi Beni, existuje značné nebezpečí, které se obecně podceňuje.

Tento žebříček je dobrým kontrolním seznamem pro další výzkum.
Oliver Korup z Postupimské univerzity v Německu

Tři jezerní pánve ve Spojených státech a Kanadě jsou sice ohroženy povodněmi z ledovcových jezer, ale riziko není tak velké jako v Asii a Andách, kde se v nebezpečné zóně nachází jen málo lidí. Tyto tři severoamerické pánve se nacházejí na aljašském poloostrově Kenai, v severovýchodním Washingtonu a v západní a střední části Britské Kolumbie.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.