Podle speciálního reportu bylo analyzováno až 100 dezinformačních incidentů, a to jen z období mezi říjnem a prosincem 2022. Výsledky analýzy ukazují, že Rusko bylo aktérem v 88 z nich, Čína pak v 17 z nich, přičemž na 5 případech se země podílely společně.
Před pár dny se v Bruselu konala veřejná konference o dezinformacích, která se mimo jiné zaměřila také na samotný boj s fake news. Kromě dalších představitelů Evropské unie se jí účastnil i Josep Borrell, španělský politik a od roku 2019 vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Borrell ve svém projevu mluvil o krocích, které musí EU podniknout, aby šíření fake news zastavila. Jedním z nich podle něj bude rozmístění expertů na dezinformace po světových kancelářích Unie. Ti by podle nejvyššího diplomata měli vyvracet lži šířené škodlivými aktéry, především pak lži Ruska a Číny.
Vedle Borrellova proslovu byla na konferenci zveřejněna také zpráva, ve které bylo analyzováno až 100 dezinformačních incidentů, a to jen z období mezi říjnem a prosincem 2022. Podle výsledků analýzy bylo Rusko aktérem v 88 z nich, Čína pak v 17 z nich, přičemž na 5 případech se země podílely společně. Cílem incidentů byla podle zprávy buď změna celého konkrétního narativu, nebo například nasměrování viny na jiného aktéra. Až 60 ze 100 zkoumaných incidentů mělo pak za cíl obhájit a podpořit probíhající ruskou invazi na Ukrajinu.
Stejně jako Rusko, i Čína využívá především své diplomaty a státem kontrolovaná média k šíření falešných narativů o vlastním systému. Peking navíc podle reportu platí některým influencerům na sociálních sítích za to, aby se stavěli proti západním nařčením, které se týkají porušování lidských práv v zemi, a aby přetvářeli narativ například o čínské provincii Sin-ťiang, ve které dochází ke genocidě etnických Ujgurů čínským státem.
Zdroje: European External Action Service, Euronews