Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zlatá Praho, modro-žlutá ti sluší

Tato slova řekla do mikrofonu manželka ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise při demonstraci na Václavském náměstí. Akce Stojíme za Ukrajinou 2 se konala v neděli 27. února a sešlo se na ní až 80 tisíc lidí. Všichni měli jeden cíl – svou účastí vyjádřit podporu Ukrajině. 

Včerejší demonstraci svolal spolek Milion chvilek pro demokracii, který se snaží o „podporu a kultivaci demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice“. Na přeplněném Václavském náměstí v Praze měl v neděli od 14:00 proslov premiér Petr Fiala, ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis a mnoho dalších. Srdervoucí píseň zazpíval i Tomáš Klus.

Organizátoři na místě uvedli, že je na náměstí zhruba 60 tisíc lidí. Podle odhadů policie se ale na Václaváku shromáždilo 70 až 80 tisíc lidí. Mladí i staří, děti i dospělí. Všichni s transparenty a modro-žlutými vlajkami pokojně poslouchali.

Spousta řečníků primárně apelovala na to, aby se „uzavřelo nebe“ nad Ukrajinou. Po minutovém tichu zahájil proslovy již výše zmiňovaný ukrajinský velvyslanec, který českému národu poděkoval za obrovskou pomoc a podporu. Po něm řekla pár slov i jeho manželka Olga. Její řeč mě inspirovala k samotnému názvu dnešního článku. Byla totiž natolik emotivní, že téměř žádné oko nezůstalo suché.

Premiér Petr Fiala demonstrantům připomněl i kus historie. Stojíme tady na Václavském náměstí. Za námi je budova Národního muzea. Na té budově můžete dodnes vidět stopy po kulkách ze sovětských kulometů. Na té fasádě je naše historická zkušenost. To je naše memento. To je jeden z důvodů, proč se nesmíme smířit s tím, že do nějaké země přijedou tanky a rozdrtí tam touhu po svobodě a demokracii. Nesmíříme se s tím. Sláva Ukrajině!

Je potřeba zastavit Putina a my víme, že on nerozumí ničemu jinému než rozhodnosti a síle.
Premiér Petr Fiala

Za organizaci Člověk v tísni vystoupil ředitel Šimon Pánek, jenž představil novou platformu ke sběru poptávek a nabídek pomahejukrajine.cz. Další nově představenou informační platformou je stránka stojimezaukrajinou.cz.

Na demonstraci promluvil i ruský student Georgy Barklaya, který prohlásil, že to, co se děje na Ukrajině, je zločin proti lidskosti. Rusové nejsou automaticky naši nepřátelé a je třeba na to myslet.

Jedním z posledních řečníků byl herec Ivan Trojan, který posluchačům připomněl, že Putin vede válku proti hodnotám, na kterých stojí demokratický stát.

Chtěl bych o to víc poděkovat statečným Rusům, kteří podepisují petici proti válce a demonstrují, i když je za to čeká jen zatýkání a tvrdé postihy. Pomozme Ukrajině, pomůžeme sobě i celému svobodnému světu. Vyzývám všechny umělce, aby podpořili Ukrajinu. Sláva Ukrajině!
Herec Ivan Trojan na akci Stojíme za Ukrajinou 2

S čistým srdcem můžu říct, že jsem větší projev solidarity ještě neviděla. To, že Rusko v noci ze středy na čtvrtek zahájilo válku, se nás osobně dotýká a je úžasné, kolik lidí je ochotných pomoct.

Pokud stále váháš nad tím, jak můžeš pomoct i ty, pár tipů najdeš tady👇🏼

Jak můžeš pomoct Ukrajině?

@_00_3_12