Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Záplavy v Libyi by mohly mít podle premiéra paralelní vlády Hamáda až 2 000 obětí

Až 2 000 mrtvých by mohlo být po středomořské bouři Daniel v Libyi. Ta způsobila rozsáhlé záplavy, které smetly celé čtvrti, tisíce lidí se pohřešují. Uvedl to premiér východolibyjské konkurenční vlády Usáma Hamád.

Záplavy způsobené přívalovými dešti po středomořské bouři Daniel, která zasáhla libyjskou pevninu v neděli, by mohly mít až 2 000 obětí.

Počet pohřešovaných je v tisících a překračuje 2 000.
Libyjský premiér Usáma Hamád pro Reuters

Zdroj počtu obětí Hamád neuvedl, voda podle něj však zasáhla celé čtvrti a další tisíce lidí se pohřešují. Předchozí odhad mrtvých byl 150 , podle organizace Červený kříž to mohlo být 250. Bouře zasáhla především východní Libyi a města Benghází, Susah, Bajdá a Mardž.

Po zásahu bouře vyhlásily úřady na východě země stav mimořádné nouze, uzavřely školy a obchody a zakázaly noční vycházení. Na místě stále probíhají pátrací a záchranné akce. Nejvíce obětí je ve městě Derna, které vyhlásil Hamád za zónu katastrofy.

Spali jsme a když jsme se probudili, zjistili jsme, že dům obléhá voda. Jsme uvnitř a snažíme se dostat ven.
Ahmed Mohamed, obyvatel Derny

Silné záplavy odnášely vozidla, v některých místech se zhroutily silnice a podle svědků hladina vody v Derně dosáhla až tří metrů.

Premiér vlády národní jednoty v Tripolisu Abdal Hamíd Dhaíbá v neděli vzkázal státním úřadům, aby se okamžitě se škodami a záplavami ve východolibyjských městech vypořádali. Libye ani deset let po konci konfliktu nemá ucelenou vládu – ta je rozdělena na konkurenční celky na východě a západě, každý je podporován jinou ozbrojenou skupinou a zahraniční vládou.

Zdroj: AP, Reuters, The Guardian

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.