Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Yzomandias
J. EDEN E-GEN
(mixed by NobodyListen):
Rap a rave ze zkumavky

Očekávaná spolupráce propojuje celou rapovou scénu a dokazuje, že nikdo tu nemá větší street cred než Yzomandias. NobodyListen zase překonává sám sebe. Jak dopadl jejich společnej mixtape? Čti nejrychlejší a nejrozsáhlejší hudební recenzi na FOMO!

Koncept

J. EDEN E-GEN obsahuje 39 tracků a stopáží se pohybuje okolo hodiny a dvaceti minut. To je z hlediska domácích, ale i zahraničních standardů nadprůměr. Mixtape pracuje s tématem experimentu. To podtrhuje i vizuál z prostředí špinavejch laboratoří a šílenejch vědců. Těma jsou právě YzoNobodym (Jakub Vlček a Jakub Strach). Hudební kolaboraci tak trefně přirovnávaj ke smíchání jejich genů ve zkumavce, respektive k smíchání jejich osobitých přístupů na albu.

Obsahově není deska nijak přelomová ani výrazněji propojená a zůstává u osvědčených témat (peníze, rodina, flex, drogy, sex, diss). Hudebně ale dvojice vytvořila neobvykle silný sérum složený z dvou světů – rapu a ravu, respektive hip hopu a střípků techno kultury. Nobodyho kompletní mix navíc umožnil udělat pocitově „nekonečnou“ nahrávku, takže všechny singly plynule navazují a utváří pocit, že posloucháš jeden dlouhej track nebo živej set.

Pokud se na J. EDEN E-GEN podíváme nejenom jako na hudební dílo, ale i jako na audiovizuální projekt větších rozměrů, zjistíme, že v Česku a na Slovensku nemá obdoby. Alespoň co se počtu všech zúčastněných týče. Novinka je průřezem scénou a důkazem, že u nás nikdo nemá tak velkej street cred jako právě Yzo. Pozvání na tohle album se očividně neodmítá. Někdo se objevil na featu (členové Milion+, Separ, Blako, Eight O, a další), někdo namluvil skity (Cashanova Bulhar) a od někoho slyšíme alespoň krátkej pozdrav jako třeba v případě TK2758g, Smacka a dalších.

Co se monologů týče, některý jsou zábavný a fresh, jiný se bohužel vyloženě nehoděj. Úplnej přešlap je pak za mě Jakub Kohák jako host, u kterýho pořád nerozumím, jak a proč se na desku dostal. Širokej je i výčet beatmakerů, mezi kterýma bys mimo Nobodyho našel třeba HAARPa, Hasana, Deckyho, Dokkeytina, nebo i Viktora Sheena aka ivanoffa.

NobodyListen

Specifickej mix je všudypřítomnej a nepřeslechnutelnej. Jakub Strach na týhle desce využívá veškerej svůj potenciál a vlastnímu stylu dává jasnější obrysy i navzdory experimentálnosti a různorodosti alba. Dodává osobitou atmosféru, živost a nádech odlišný kultury. Je v tom cítit Praha, je v tom cítit noc, dance culture, rave vibe, techno, house, trance a stíny mnoha dalších žánrů.

Deska se snaží navzdory dlouhý stopáži překvapovat a nenudit, což se jí částečně daří. Pomáhá tomu originální rozložení skitů a práce s featama. A přestože je mixtape z většiny drilovej nebo taneční a údernej, nebojí se přiblížit třeba i k reggae a ke kořenům Yzovy tvorby (např. singl Leela <3). Jde nejspíš o jednu z Nobodyho nejlepších spoluprací, která rozhodně stojí za poslech.

Yzomandias

Yzomandias se drží svýho standardu a co se týče flow a textů, nemusíš se bát změny k horšímu. Brousí svůj styl a využívá typický opakování dneska už kultovních bars (např. „Nezaprodat se a vydělat,“). Můžeme se bavit o tom, zda to je už otravný nebo záslužný, rozhodně je to ale naprosto signifikantní. A pokud na desce nemá chybět Yzomandiův E-GEN, tyhle bars rozhodně musí zaznít. Repetitivní texty i témata navíc v tomhle případě dobře fungujou s Nobodyho beatama. V nich můžeš několikrát slyšet stejný vzorce a postupy, který slouží naopak jako jeho podpis. Opakování je nakonec podstatným prvkem alba. Kompletně se tu totiž vrací i některé starší texty. Yzo využil lyrics z několika featů, co za poslední dobu poskytl, a Nobody z nich zremixoval samostatný tracky v novým kabátě. (Boom boom pow = Calin – Bounce; Jedno bez druhýho není = Viktor Sheen – Kolik).

J. EDEN E-GEN je netradiční deska. Má slabší i silnější momenty a pro běžnýho posluchače může být vzhledem k dlouhý stopáži těžko stravitelná. Propojuje ale dva autentický přístupy do něčeho jedinečnýho a rozhodně se neschovává pouze za známý jména a pozdravy ze scény. Nebojí se experimentů a přitom se pevně drží toho, v čem jsou oba umělci nejlepší. Teď už zbývá jenom doufat, že vrchol příštího Addictu bude právě dvojice Yzomandias NobodyListen s tímhle mixtapem.

Yzomandias - J. EDEN E-GEN mixtape CD

290,-