Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

9 věcí, za které se nemusíš ve fitku stydět

Mám pro tebe seznam devíti věcí, které se ve fitku běžně dějí, jsou normální a není potřeba se za ně stydět.

Předem bych chtěla upozornit, že článek vychází z mojí perspektivy nebo perspektivy žen v mém okolí. Tvoje zkušenost tak může být odlišná, i to je ale v pořádku.

Dost často se stává, že se ve fitku až moc pozorujeme a můžeme mít pocit, že nás každý sleduje, mluví o nás a všímá si nás, což se z velké většiny neděje. I tak ale může vyvstat řada věcí, za které se můžeme stydět. Já ti ale dneska řeknu, že to není vůbec potřeba!

1. Pocení

Člověk cvičí, dře, dává do toho všechno, takže je normální, že se bude potit. Mnoho lidí se stydí, že to je vidět skrze oblečení nebo na obličeji, ale fitka jsou tu doslova od toho, aby v nich člověk pracoval, a pocení je naprosto normální. Děje se to všem a věř mi, že na tebe nikdo nebude koukat špatně.

2. Čtení instrukcí

I když do fitka chodím delší dobu, pořád nevím, jak všechny stroje fungují, jak se nastavují nebo na co jsou. Mnoho strojů v dnešní době vypadá jak z budoucnosti, každá značka či firma je dělá jinak a jeden stroj může mít víc provedení, takže je úplně normální, že nebudeš vždycky vědět, jak co používat. Je tedy naprosto v pořádku se zastavit, podívat se na instrukce nebo se zeptat trenéra. Hlavní je, aby sis neublížil/a.

3. Tvoje tělo

Do fitka chodíš pracovat na sobě a to je jediná věc, na které by mělo záležet. Není možné být celou session v póze, naše těla nějakým způsobem přirozeně pracují a není potřeba se za ně stydět. Fitko by mělo být tvůj safe space, kde tyhle věci můžeš vypustit.

4. Vracení nebo změna váhy

Pokud se cvičením začínáš nebo se učíš nový cvik, může se ti klidně stát, že neodhadneš váhu na první dobrou. Není pak vůbec ostuda jít váhu vrátit zpátky a vzít si menší či větší. Řadě lidí dělá problém právě snižování váhy, ale věř mi, it's not a big deal. Je to naprosto v pořádku a často i žádoucí pro to, aby sis neublížil/a.

Platí to i pro zkoušení jednoruček – jak jinak přijít na tu dobrou váhu než tím, že to budeš chvíli zkoušet? Můj dost častý fuckup je, že si vezmu činky s rozdílnými vahami a pak se musím vracet a hledat tu správnou. Zároveň není žádná ostuda, pokud nezvedáš velké váhy, každý má svoje cíle, priority a začátky.

5. Učení se novému cviku

Pokud se učíš nový cvik, je úplně normální, že ti ze začátku nepůjde a budeš dělat chyby. Nenech se tím rozhodit, zastav se, pusť si video se správnou formou a zkus si provádět cvik nanečisto bez váhy.

6. Focení se

Fotit svůj progres ve fitku je naprosto normální. Z nějakého důvodu tam dřeš a vydáváš ze sebe to nejlepší, tak je samozřejmé, že to budeš chtít zaznamenat. Někteří lidé na tebe můžou koukat divně, ale rozhodně by tě to nemělo odradit, takže pózuj, nastavuj se, hledej dobré světlo! Jen si dej pozor, ať jsi na fotce hlavně ty, a respektuj své okolí.

7. Být ve volných vahách jako holka

Tohle není úplně věc, za kterou by ses měl/a stydět, spíš záležitost, která vyžaduje dost odvahy. Mnoho holek má pocit, že nepatří do free weight sekce, protože nezvedají takové váhy nebo se tam necítí dobře, a to kvůli převážně mužské společnosti. Let's change that, vem si svoji váhu, zavři se do vlastní bubliny a cvič si doslova, kde chceš.

8. Bloudění

Ať už jsi v novém fitku, nebo ti někdo zrovna zabral stroj, který chceš použít, je vcelku pochopitelné, že budeš bloudit nebo čekat, až se dané místo uvolní. Mnoho lidí se toho obává, jelikož se bojí vypadat, že něco nevědí, ale co je na tom? Nikdo nesleduje tvůj každý pohyb, takže se nemusíš bát.

9. Ztráta balancu, failing atd.

Při cvičení se ti může stát hodně věcí – ztratíš rovnováhu, spadne ti činka nebo závaží, nepovede se ti provést cvik nebo už nebudeš moct cvičit dál. I to je normální, takže se za to nemusíš stydět.

Něco na závěr:

Fitko by mělo být tvůj safe space, kde se budeš cítit dobře a kde nebudeš řešit, jak momentálně vypadáš. Za nic z toho, co jsem psala výše, by ses neměl/a stydět, ale je přirozené, že ti to třeba bude chvíli trvat.