Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

WHAT SIENNA MAE DID TO ME. Aneb i muži mohou být zneužíváni

Sienna Mae (@siennamae) se na TikToku proslavila šířením body positivity a tancováním. Její profil momentálně sleduje 14 milionů lidí. Velké číslo, že? Víš ale, co se za touto osmnáctiletou dívkou skrývá?  

Sienna byla obviněna ze sexuálního násilí, kterého se měla dopustit na svém příteli/kamarádovi Jacku Wrightovi. (Sienna a Jack nikdy společný vztah nepotvrdili, nicméně postovali TikToky, na kterých se líbali, drželi se za ruce, a spousta lidí si tak myslela, že spolu chodí. Jednalo se ale jen o on-line vztah, který na jejich platformy přitáhl spoustu followers.)

První obvinění vyšlo najevo už minulý rok. Nebylo podáno ze strany Jacka, ale od jeho kamaráda Masona Rizza. Mason na Twitteru zveřejnil příspěvek, ve kterém tvrdil, že Sienna sexuálně zneužívá jeho kamaráda.

Sienna na situaci odpověděla osmiminutovým videem, kde nařčení ze sexuálního obtěžování odmítla. Později jeden z Jackových kamarádů postnul na TikTok video, které mělo dokazovat Siennino sexuální obtěžování – Sienna se na něm líbala s Jackem a nevhodně na něj sahala ve chvíli, kdy nebyl při vědomí. Dívku museli nakonec odtáhnout Jackovi kamarádi. Kdo ví, jak by to jinak dopadlo. Na to Sienna znovu odpověděla videem a nařčení opět odmítla. 

Poté se situace na chvíli uklidnila. Před pár dny však Jack na svůj YouTube kanál postnul video s názvem what sienna did to me, kde popisuje, jak byl svou kamarádkou zneužíván.

Jack se ve videu zmiňuje, že mu na Sienně záleželo a zůstával s ní v kontaktu, protože doufal, že se její chování může změnit. Nezměnilo se ale nikdy, a naopak se podobné věci děly celkem často. Kromě již zmíněného sexuálního obtěžování Sienna měla také chodit k Jackovi domů bez jeho svolení a nevhodně se ho dotýkat. Jack do svého videa zahrnul i screenshoty od jiných lidí, kterým Sienna měla dělat podobné věci.

Jack toto video vydal, aby ukázal, že není jediný, a aby dal naději i jiným chlapcům, kteří se stali obětí zneužívání.

Zajímá tě, jak se k situaci vyjádřila Sienna?

Odpověď je prostá. Siennin legal team poslal Jackovi dopis a samotná Sienna se situaci snažila popsat v blog postu, ve kterém se v několika větách Jackovi omluvila. Post je poměrně dlouhý a přečíst si ho můžeš tady.

Někteří si možná řeknou, jestli jsem si v tomto příběhu nespletla role, ale nespletla. I muži se mohou stát obětí sexuálního zneužívání a násilí – tady máme důkaz, že se to opravdu děje. Jak už Jack zmínil ve videu, incident ho psychicky poznamenal a nejspíš už na něj nikdy nezapomene.

 

Important info na konec:

Co všechno je sexuální obtěžování?

Nejedná se pouze o znásilnění či pokus o něj, ale patří sem i činy, které spousta lidí za sexuální obtěžování nepovažuje: sexuální nátlak, nevyžádané dotyky, nežádoucí sexuální pozornost, nevyžádané zprávy nebo fotografie sexuální povahy, nevhodné komentáře, sexistické chování, nevhodné vtipy či obscénní gesta.

Kam se obrátit pro pomoc v případě, že tě někdo sexuálně obtěžuje?

  • můžeš vyhledat odbornou pomoc nebo se obrátit na někoho tobě blízkého
  • kontaktuj Modrou linku, která provozuje linku důvěry
  • organizace Persefona (zaměřuje se na domácí a sexuální násilí)