Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Vymyslela Santu Clause
Coca-Cola?
Tak trochu

Santa Claus je možná jedna nejznámějších postav ve spojení s Vánoci. Promiň, Ježíšku. Kde se ale tenhle senior s vousy v červený soupravičce a stádem podezřelých sudokopytníků vzal? No, trochu za to může Coca-Cola...

Pokud chceme zjistit, odkud se Santa Claus vzal, musíme se vypravit až do čtvrtého století našeho letopočtu, a to zhruba do oblasti dnešního Turecka. S velkou šancí totiž narazíme na chlápka, který se jmenuje Svatý Mikuláš, tedy nejdřív Mikuláš, svatým se stal až po smrti.

Jednalo se o biskupa, který byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí k potřebným, jako obránce křesťanství i zachránce nespravedlivě obviněných. Zkrátka ctnost sama.

Ano, jedná se o stejnou postavu, která u nás rozdává 6. prosince sladkosti dětem. A jak se tedy ze svatého Mikuláše stal Santa Claus? Za to zase mohou Nizozemci, kteří mu říkali Sinterklaas. Když pak na konci 17. století emigrovali do Nového Amsterdamu (dnes New Yorku), jméno se zkrátka poangličtilo.

V roce 1931 ale přichází na scénu Coca-Cola, která navždy změní to, jak si Santa Clause představuje celý svět. Společnost totiž měla problém s tím, že se jejich ikonický nápoj v zimě, oproti létu, moc neprodává a přemýšlela, jak z toho ven. Nakonec tedy pověřila ilustrátora Haddona Sundbloma, aby namaloval Santu pro vánoční reklamy.

Sundblom čerpal inspiraci z básně Clementa Clarka Moora z roku 1822 s názvem Návštěva ze St. Nicholas. Světlo světa tak na Vánoce 1931 spatřil Santa Claus s bílým vousem a červeným oblečením tak, jako ho známe dnes. Mimochodem Sundblom za to tenkrát dostal zhruba tisíc dolarů, za což si mohl koupit auto.

Coca-Cole se ale podařilo něco, co by si přála každá značka, a to spojit svůj produkt s Vánoci. A vlastně se jí podařilo mnohem víc – dát světu podobu Santy Clause.