Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Vtipné i roztomilé vánoční tradice FOMO týmu

Co zajímavého nebo zábavného praktikují na Vánoce členové redakce? Občas těžko uvěřit. Kuba Kohout pro tebe sepsal román!

Kapří šupina pod talíř, abychom měli příští rok peníze! Jíme jako předkrm mušličky, nejlepší věc, na kterou se s bráchou těšíme celej rok. První rozbaluje dárky pes! Jako malá jsem musela hrát na flétnu a nesnášela jsem to, teď už díky bohu nemusím. Mamka už dva měsíce řeší, jakou budem mít letos barvu stromečku a výzdobu. Nevím, jestli se to hrotí všude, ale u nás to je vždy hrozná debata.

Secret info: Letos to vypadá asi na červenou a stříbrnou!

Většinu svýho života jsem na Štědrý den jedla krůtu (protože to se dělá v Řecku). Když se naši rozvedli, s mámou jsme pár let chodili do restaurace na sushi, protože jsem nechtěla, aby vařila. Když už jsme teda jedli doma, celej život mám na Štědrý den hranolky, protože jsem trapný řecký dítě, kterýmu nechutná bramborovej salát! Máma nerada dělá hranolky, protože je s tím patlání a dělá to děsnej nepořádek, tak je dostávám jen na ten Štědrej den, jakože svátečně a výjimečně...

Johanka @joohabaz

Procházka na Štědrý den, a nebo dokonce i štědrovečerní run! Vždycky běžíme okolo bláznů, co na 24. prosince lezou do ledový Jizery a otužujou se, haha! Šupiny pod talíř and thats it, jinak jsem Grinch.

Kája @_kajina

U Pelíšků se pravidelně cpu bramborovým salátem přímo z tý obří mísy, zapíjím to vínem a s plnou pusou replikuju všechny hlášky! A taky Louskáček! Každej rok do Národního na Louskáčka je můj must have!

Tomáš @tomaspatava

My jíme zmrzlinu před otevřením dárků. Taky musím vypít co nejvíc se strejdou, když se máma nekouká.

Já si pravidelně každý rok na Vánoce stáhnu World Of Warcraft a hraju ho až do večeře, druhý den ho zase smažu a rok nehraju.

24. dopoledne máme rodinný sraz u nás na zahradě pod pergolou, pije se svařák, strejda řiká furt ty stejný vtipy, potom jdeme na sešlost ke kamarádovi od táty, spojíme to s procházkou a tak ve tři jsme doma.

Pomalu začínáme připravovat věci na večer, dodělává se jídlo atd. Cca v pět začínáme pouštět lodičky ze skořápek od ořechů a pak jdeme lít olovo. Dodělá se večeře, uděláme si fotku u stromečku a dáme si úžasný jídlo. Pod talířem má každej 50 korun pro štěstí. Když dojíme, tak se všechno uklidí. Já, brácha a táta jdeme pak o patro výš a hrajeme koledy, čímž se přivolá Ježíšek. Pak se rozbalujou dárky a tak, nic speciálního.

25. a 26. jezdíme k prarodičům. K dědovi vždycky přijedeme na oběd, děda udělá skvělou krůtu. Potom se jde na procházku po Litoměřicích (krásný město, doporučuju), stavujeme se v kostele, na trzích a tak. Děda mezitím vypráví různý příběhy spojený s křesťanstvím a Vánocema a občas o tom i diskutujeme (je to top). Pak dojdeme zpátky na byt a čeká se na první hvězdu.

Jakmile vyjde první hvězda, tak se rozdávaj dárky. Potom hrajeme koledy a večer hrajeme s tátou, s dědou a se strejdou mariáš. U dědy a babičky v Lounech máme vždycky mega moc cukroví a babička navaří totálně skvělý jídlo. Babička s dědou maj dost velikej barák, takže se to každý Vánoce dělá tak, že jdeme patro po patře. V každým patře je jeden stromeček, u kterýho každej něco dostane. Celkově jsou to 4 stromečky a je to úžasný.

Místo štědrodenního oběda jdeme s nejlepšíma kamarádama na panáky zelený. Normálně ji nepijeme celej rok.  

Mamka vždycky v noci z 23. na 24. dělá celý nový stůl a tabuli, prostě úplně nový dekorace sladěný s barvou talířů, který jsou třeba ve tvaru ryby, a každý rok se s tím patlá třeba do 3 do rána a v 7 pak vstává, aby viděla naše reakce, jak je to hezký.

Každý má ráno pak šupinu na talíři pro štěstí. Odpoledne 24. jdeme vždycky na procházku do lesa, ale když jsme ještě v dětství bydleli v Praze u Flory, chodili jsme na štědrodenní procházky na Vinohradské hřbitovy! Jediný park v okolí! Po procházce jde vždycky táta balit dárky, ale je moc línej to nějak tajit, takže si vždycky sedne do obýváku a z batůžku si vytáhne všechny ty knížky, co nám vždycky kupuje, a balí to před náma. Večer máme rybí polívku, salát, kapra, řízky a lososa. Pak jdeme do pokoje a čekáme, až zazvoní Ježíšek. Ten ještě stihne dát na stromeček prskavky, a my tak každý před rozbalováním dárků hasíme koberec 

Terka @tesspov

Dříve jsme kapry nosili domů ještě živý a dávali je do vany, teď už to neděláme a necháváme si je kuchat u stánku. K obědu 24. prosince máme šneky. Je to prý nějaká staropražská tradice a já ji miluju! Je to extrémně dobrý.

Odpoledne jedou většinou sourozenci na hřbitov s tátou a babičkou a já s mámou připravujeme tabuli. Kapr musí být, nehrajeme na lososy ani nic podobného, haha. Ob rok se u nás střídají babička a děda, jednou je jeden u nás a druhý u tety a naopak. Problémky rozvedených rodin, haha. Pod talíř klasicky šupinku.

Díkybohu už nejsme se sourozenci nucený večer u stromečku zpívat a hrát. To mi bylo vždycky mega trapně. 25. chodíme k tetě na husu a kachnu. Vždycky pak pukám naprosto, nemůžu jídlo ani vidět. Nejlepší je 24. v noci, kdy k nám přijede můj kluk, co si Vánoce už užil doma a předáme si svoje dárečky. Miluju dárečky dávat i dostávat, hahaha. A Pelíšky! Já se těším na Pelíšky! Znám je nazpaměť.

My chodíme se sourozenci vždy těsně před večeří na trubače na náměstí. Tam se sejde celé město a všichni naši kamarádi. Pijeme svařák, povídáme si a dáváme si dárky. Užíváme si atmošku, hrají se koledy atd. Pak dojdeme domů a večeře je už skoro nachystáná. U večeře mamka začne vždy brečet, jak je krásný, že jsme se všichni sešli a pak nás zprdne, že jíme moc rychle a že se s tím přece dělala celej den! Pak rozkrajujeme jablko (což nesnáším, protože jsem asi v 17 letech zjistila, ze to jablko má celej rok hvězdu, ale záleží, jak to nakrojíš, a já myslela, že tam je jen o Vánocích, I know, smart). Takže si ze mě všichni dělají tak půl hodiny srandu. Poté jíme cukroví, zpíváme koledy a smějeme se. Pak už nás čekají dárky a pohádky.

Magda @magdacizek

Na Štědrý den ráno jdeme s lucerničkou pro Betlémské světýlko do kostela! Potom celý den hlídáme, aby nezhaslo 😁 A taky se každý rok chystáme na Půlnoční mši, ale nakonec zůstaneme doma s cukrovím a rozbalenými dárky u pohádek...