Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Vše, co potřebuješ vědět o novém albu Billie Eilish

Tři alba, sedm let kariéry, stovky koncertů a miliony fanoušků a fanynek. Je těžko uveřitelné, kolik toho Billie Eilish do svých 22 let stihla. O čem je její nové album Hit Me Hard and Soft, a jak zní?

Očekávané album vyšlo v pátek a přineslo 10 tracků, které vypráví o životě mladé zpěvačky pod světly reflektorů a přináší její vnitřní svět v té nejhlubší intimitě. „Celý proces tvorby mi připadal jako návrat k dívce, kterou jsem byla,“ komentovala Eilish v dubnu pro Rolling Stone. „Truchlila jsem pro ni. Hledala jsem ji ve všem – skoro jako by ji svět a média utopily. Nepamatuji si, kdy odešla,“ dodala.

Na novém albu se jí návrat ke kořenům povedl. V písních jako BIRDS OF FEATHER nebo THE DINER se tematicky vrací, a celkový mood alba i vibe kolem něj nese podobné motivy jako debut When We All Fall Asleep, Where Do We Go?. Billie Eilish je ale daleko dospělejší, sebekritická, přesto možná až překvapivě realistická, ale i zasněná, plná naděje a lyrické zdatnosti.

Album si můžeš pustit třeba tady👇 a jdeme na zajímavosti!

Všichni do Close Friends

Oznámení alba předcházel originální krok, který způsobil buzz, o který se artists pokoušejí před každým major releasem. Billie si na Instagramu přidala všechny své followers do close friends. Po tomto milém kroku zveřejnila post sebe plující v temně modré vodě. Spekulace mohly začít, jen aby se 8. dubna potvrdilo to, co si většina myslela – brzy nás čeká třetí studiové album.

Jak vznikl cover alba, a proč kvůli němu Billie trpěla?

„V podstatě jsem se šest hodin v kuse potápěla,“ odpověděla zpěvačka na otázku, jak cover alba vznikal. K ramenům měla připevněná závaží, díky kterým vydržela déle pod hladinou, a během photo-shootu, který probíhal v bazénu, měla otevřené oči. „Jestli o mně něco víte, tak to, že se kvůli záběru klidně propadnu peklu, a vrátím se zpátky. Vždycky jsem taková byla a budu taková i nadále. Spousta mé umělecké práce je v mnoha ohledech fyzicky bolestivá, a já to miluju. Já pro to žiju,“ uvedla.

Nikdy v životě jsem necítila takovou bolest. A to všechno jen kvůli tomu záběru. Je to jako to, co se říká o porodu. Bylo to jako dvanáct hodin příšerných, mučivých bolestí za život skvělého obalu alba.
– Billie Eilish

Proč se album jmenuje Hit Me Hard And Soft?

Jméno pro album vzniklo během rozhovoru Billie s Finneasem, kdy se mylně domnívala, že jde o název syntezátoru v hudebním softwaru Logic Pro. „Přišlo mi, že to tak dokonale vystihuje to, o čem tohle album je,“ vysvětluje Billie. Jde o nesplnitelný požadavek. Není možné být zasažen tvrdě a zároveň jemně. „Jsem dost extrémní člověk a mám moc ráda, když jsou věci fyzicky opravdu intenzivní, ale zároveň miluju, když jsou věci velmi něžné a sladké. Chci obě věci najednou,“ dodala. Proto prý název alba dokonale vystihuje její vnitřní svět.

No singles!

Počkejte si až na release. Zpěvačka se rozhodla nic dychtivým fanouškům a fanynkám nedat dopředu a před vydáním alba nevyšly žádné singly. Rozhodla se své album předat najednou, ne po kouscích. „Opravdu nemám ráda, když jsou věci vytržené z kontextu. Tohle album je jako rodina: Nechci, aby jedno malé dítě bylo uprostřed místnosti samo,“ vysvětlila.

Zdroj: MGM

Snaží se být co nejekologičtější

Pokud chce Billie být tváří něčeho – tak to je zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Jeji poslední album se snaží být eco-conscious. Vinyly jsou vylisovány z recyklovaných materiálů, obal je z certifikovaných recyklovaných materiálů a použit byl plant-based inkoust.

O čem je a jak zní?

Smutné balady jsou zpět

Album o deseti skladbách začíná trackem SKINNY, který navazuje na píseň Getting Older z předchozího alba, kde se také snažila najít sebereflexi. V nové otevírací písni upozorňuje na přetrvávající hollywoodské standardy body-image.

People say I look happy just because I got skinny
But the old me is still me and maybe the real me
And I think she's pretty

Dalším trackem, který je pověstně bolestivý, je WILDFLOWER. V něm naráží na bývalou přítelkyní svého milence.

You say no one knows you so well
But every time you touch me, I just wonder how she felt.

Billie je playful a otevřeně hovoří o svých touhách

Největší rozruch je kolem písně LUNCH, ve které Eilish opět předvádí to, co na ní máme tak rádi. Kromě smutných balad dokáže být i hodně playful, a v nové písni otevřeně popisuje svoje tělesné touhy.

I could eat that girl for lunch
Yeah, she dances on my tongue
Tastes like she might be the one
And I could never get enough

Ta píseň mi pomohla stát se tím, kým jsem. Část jsem napsala ještě předtím, než jsem začala něco mít s holkou, a zbytek jsem napsala až potom. Celý život jsem byla zamilovaná do žen, ale prostě jsem to nechápala - dokud jsem si loni neuvědomila, že chci mít obličej ve vagíně.
- Billie Eilish o písni LUNCH pro Rolling Stone

Poprvé využila sílu svého hlasu naplno

Eilish si na novém album plně uvědomuje sílu a proměnlivost svého hlasu. Od krásné zpěvné letní hymny v podobě BIRDS OF FEATHER až po THE GREATEST, kdy zpívá velmi táhle a nahlas.

„HIT ME HARD AND SOFT bylo poprvé, kdy jsem si uvědomila, co všechno můžu dělat, jak si můžu hrát se svým hlasem, a skutečně jsem to udělala. To je jedna z věcí, na kterou jsem v souvislosti s tímto albem velmi hrdá - na svou odvahu s hlasem,“ uvedla pro NPR Music.

Finneas nepřestává experimentovat

Ale není to celé jen o Billie. Její bratr Finneas s ní tvoří duo, které bylo pro sebe stvořeno. Experimentuje se zvukem a na každé nahrávce přijde s něčím novým. Například v tracku CHIHIRO proměnlivá melodie a úderná basová linka skladby skvěle matchuje k tracku nazvaném po hrdince anime filmu Spirited Away.

Hudebně se předvedl také v L'AMOUR DE MA VIE, kde začíná s jednoduchou kytarou a končí u disca, kde Eilish zpívá přes vokodér.

Vidíme se v Česku!

Každé album následuje i tour, a ta současná zamíří i do Česka! Billie Eilish vystoupí příští rok 1. června 2025 v O2 areně.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.