Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Vivienne Westwood: Člověk, kterých svět potřebuje více

29. prosince 2022 nás opustila Vivienne Westwood, britská módní návrhářka, punková ikona a aktivistka. Pojďme si připomenout úspěchy a život této jedinečné ženy.

Ve věku 81 let zemřela ikona Vivienne Westwood. Její smrt byla oznámena přes oficiální Twitter značky Vivienne Westwood.

S poslední větou nelze nesouhlasit. Vivienne dosáhla neskutečných úspěchů v módní branži, ale zajímala se i o politická a společenská témata. Těm se věnovala samostatně nebo je propojovala právě se svým uměním.

První ušité svatební šaty, zrod punkové kultury a jak šla Vivienne ke královně naostro

Než začala ovlivňovat módu, byla Vivienne učitelka, která ve svém volném čase vyráběla šperky. V roce 1962 se provdala za Dereka Westwooda a na svatbu si sama navrhla a ušila svatební šaty. Možná právě tehdy se zrodila láska pro navrhování svatebních oděvů.

Svatební šaty od Vivienne Westwood měla Carrie Bradshaw ve filmu Sex ve městě.👇

Důležitější pro její kariéru byl ale její druhý muž Malcolm McLaren, se kterým si otevřela obchod Sex. Tam prodávali návrhy inspirované punkovou kulturou, která se tehdy ve Velké Británii zrodila. McLaren byl navíc manažer kapely Sex Pistols.

A tak se Vivienne stala tou, která punk od hudby přesunula do módy. V roce 1981 společně vytvořili úplně první kolekci pojmenovanou Pirate.

Tato dvojice se ale rozešla a Vivienne musela začít pracovat sama za sebe. Inspiraci brala v aristokratické módě, různých etnikách, historii nebo aktuálním dění. Za velkou inspiraci považovala ale i sex. Kdybychom měli použít jedno slovo, kterým popsat její styl, bylo by to slovo provokace.

Důkazem toho je i fakt, že si došla pro ocenění OBE od královny Alžběty II. bez kalhotek!

Ikonické jsou pro Vivienne smyslné korzety. Znázorňují její lásku pro královské oděvy i inspiraci nalezenou v sexu.

Ikonické momenty v módě

1993 Naomi Campbell a její obří podpatky

Naomi v modelu, na který by i Harry Styles žárlil, obula podpatky vyšší než 20 cm. Není divu, že na nich během přehlídky Vivienne Westwood FW93 upadla. Sama se tomu ale smála a přehlídce to udělalo velkou reklamu. Kdyby se to stalo dnes, byl by toho plný TikTok!

Kate Moss a Magnum

Přehlídka s názvem Erotic Zones ukázala modelky, které krmily sebe, ale i publikum zmrzlinou. Olizovaly si rty a molo vypadalo možná spíš jako studio na natáčení porna. Moment, který se zapsal do historie, ale byla chůze Kate Moss pouze v minisukni s nanukem Magnum.

Protesty přímo na molu

V posledních letech Vivienne do své tvorby vkládala své velmi aktivistické názory. Kolekce SS13 upozorňovala na klimatické změny.

The fight is no longer between the classes or between rich and poor but between the idiots and the eco-conscious.
Vivienne Westwood

Aktivismu se nevěnovala pouze na módním molu. Po celou svou kariéru přispívala charitám a spolupracovala s nevládními organizacemi.

Byla ambasadorkou Greenpeace a měla i své vlastní projekty, například hnutí Climate Revolution. Věnovala se snad všem společenským a politickým tématům: válkám, Brexitu, klimatickým změnám, kapitalismu nebo například udržitelnosti.

Nikdy se nebála říct nahlas svůj názor a bojovat za správné věci. Z toho bychom si měli vzít příklad. Odpočívej v pokoji, Vivienne.🕊