Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

11 konspiračních teorií o 11. září

Bomby, profit George W. Bushe, chybějící černé skříňky nebo ukradené pasy. Pojďme se společně podívat na divoké konspirační teorie o útocích z 11. září 2001.

🗣Disclaimer: Jedná se o konspirační teorie, informace obsažené v článku nejsou v souladu s událostmi 11. září

Mnoho konspiračních teorií o útocích z 11. září se objevilo krátce po události – některé přinesly přesvědčivé argumenty, některé neobstály vůbec. Konspirace tvrdí, že Dvojčata byla zničena bombami nebo že z útoků tajně profitoval bývalý prezident George W. Bush. Průzkum z roku 2006 ukázal, že 42 % Američanů věří, že vláda „zatajila nebo odmítla vyšetřit kritické důkazy, které jsou v rozporu s jejich oficiálním vysvětlením útoků z 11. září“. Jaké jsou ty nejpopulárnější konspirační teorie o útocích z 11. září?

1. Zasvěcení obchodníci z Wall Street věděli o útocích dříve, než k nim došlo

Těsně před útoky 11. září se na akciovém trhu a v pojišťovacích firmách odehrálo několik podezřelých obchodů. „Mimořádné“ množství prodejních opcí (konkrétně 6. září opční obchody tvořily 4násobek, v pátek 7. září 5násobek a v pondělí 10. září 11násobek denního průměru) bylo umístěno na akcie United Airlines a American Airlines, stejné letecké společnosti, které byly uneseny během útoků. Mnozí spekulují, že obchodníci byli o útocích informováni a z tragédie profitovali.

2. V budovách Dvojčat byly umístěny bomby

Zhroucení Dvojčat vypadalo jako řízená demolice. Mnozí spekulují, že věže byly ve skutečnosti odstřeleny výbušninami umístěnými uvnitř budovy. Někteří svědci vyprávěli, že při pokusu o útěk slyšeli uvnitř budovy exploze. Mnoho architektů a vědců dokonce tvrdí, že palivo letadla nemůže produkovat dostatek tepla k roztavení ocelových rámů dvou budov, které se zřítily.

Navíc v době mezi prvním a druhým nárazem do budov Dvojčat byli lidé v druhé, jižní věži ujišťováni, že jim nehrozí žádné nebezpečí a že mohou zůstat na svých pracovištích. Lidem, kteří chtěli odejít, bylo řečeno, aby se vrátili. Zastánci obnovení vyšetřování a zejména pozůstalí obětí chtěli prostřednictvím nového vyšetřování zjistit, kdo takový příkaz vydal.

3. Záhada budovy Sedm

Kromě Dvojčat se po sedmi hodinách téhož dne zřítila také 47patrová třetí věž, známá jako věž Sedm. Zpráva komise z 11. září toho o Tower Seven mnoho neodhalila, ale v roce 2008 byla zveřejněna oficiální zpráva, která tvrdí, že požáry, které následovaly po dopadu trosek z pádu severní věže, způsobily kolaps Tower Seven. V budově se nacházely kanceláře CIA, ministerstva obrany a úřadu pro krizové řízení, který měl koordinovat jakoukoli reakci na teroristické útoky. Mnoho konspirátorů si tak myslí, že Tower Seven byla záměrně zničena bombou umístěnou v budově, která měla zahladit důkazy o plánovaném útoku na Dvojčata.


Navíc v den útoku, konkrétně v 6:47 hodin, někdo údajně přepnul požární signalizaci budovy Sedm do osm hodin trvajícího testovacího režimu, který způsobil, že jakákoli indikace požáru byla považována za simulaci a neobjevila se v kontrolním ústředí budovy.

4. Únosci jsou naživu

Po útocích z 11. září dokument Loose Change uvedl, že všichni únosci jsou ve skutečnosti naživu, ukryti mimo USA. A proč by se nemělo jednat jen o shodu jmen? Jména atentátníků byla FBI známa necelých 48 hodin po útoku – konspirátoři tvrdí, že šlo o rekordně rychlé nebo předem připravené vyšetřování. Důkazem byl nález nepoškozeného pasu jednoho z únosců (Muhammada Atty). Mnoho skeptiků se ptá, jak je možné, že identifikační doklad vyrobený z papíru přežil stejnou explozi, která zničila budovy.

Navíc jeden z atentátníků, Abdul Azíz Alamari, měl v minulosti studovat v americkém Denveru, kde měl během svého studijního pobytu ztratit pas. Obětí krádeže pasu se měl stát atentátník Salem Al-Hazmi, kterému měli pas odcizit v Káhiře.

5. Telefonní hovory z letadla byly falešné

V obou unesených letadlech probíhaly za letu hovory z mobilních telefonů. Vědci a skeptici tvrdí, že mobilní telefony nemohly přijímat signál z výšky, ve které letadla obvykle létají. Jiní zpochybňovali telefonát syna matce, ve kterém o sobě mluvil celým jménem i příjmením.


6. Židé věděli, že k útoku dojde, a 11. září si vzali volno v práci

Antisemitské teorie tvrdí, že 4000 židovských zaměstnanců si vzalo volno v práci právě 11. září 2001. Teoretici tak naznačují, že žádní Židé při útocích nezemřeli, protože o útoku nějakým způsobem věděli.

Existuje několik variant této teorie, včetně jedné, která naznačuje, že za útoky stál Izrael. Tyto teorie jsou absurdní. Mezi těmi, kteří zemřeli při zhroucení Dvojčat, byly desítky Židů. Jejich životy a jejich předčasná smrt byly široce zdokumentovány v televizi, v novinách a na provizorních památnících po celém New Yorku.

Teroristé, kteří se zaměřili na Světové obchodní centrum, nerozlišovali mezi mnoha křesťanskými, židovskými a muslimskými pracovníky v budově. Zdá se, že tyto fámy pocházejí z arabského světa. Patří mezi několik konspiračních teorií, které kolují v arabských a muslimských médiích. Tyto konspirační teorie tvrdí, že za útoky z 11. září je zodpovědný Izrael nebo Židé, nikoli arabští teroristé.7. Obsah černých skříněk z letadel nebyl zveřejněn

Během týdnů po útoku byly černé skříňky letadel jedním z klíčových důkazů ve vyšetřování. Skříňky mohly odhalit, co se stalo v kokpitech letadla. Byly nalezeny tři ze čtyř černých skříněk, pouze jedna byla v dostatečně dobrém stavu, aby ji bylo možné slyšet. Skeptici se domnívají, že černé skříňky byly záměrně zničeny, protože obsahovaly důkazy o tom, že se nejednalo o teroristický útok.

8. Nahrávky Usámy bin Ládina jsou falešné

Vůdce al-Káidy, Usáma bin Ládin, zpočátku jakoukoli účast na útocích popíral. Brzy poté bylo v médiích zveřejněno mnoho nahrávek, které tvrdily, že změnil názor a převzal plnou odpovědnost. Mnoho skeptiků se domnívá, že Usáma bin Ládin byl terčem kvůli svému podílu na akciovém trhu a také kvůli osobním podnikatelským aktivitám bývalého prezidenta George W. Bushe na Blízkém východě.


9. Hliníková letadla nemohou proniknout ocelovou konstrukcí Světového obchodního centra

Rámy komerčních letadel jsou konstruovány z velmi lehkého hliníkového materiálu, který usnadňuje létání. Teoretici tvrdí, že není možné, aby letadlo mohlo napáchat na Dvojčatech tolik škody. Domnívají se, že k zajištění zřícení budov byly použity střely nebo výbušniny.


10. Simpsonovi předpověděli 11. září

V epizodě World Trade Center z roku 1996 (The City of New York vs. Homer Simpson) je vidět brožura, která má na obálce napsáno 9 dolarů. Za ní jsou vyobrazena Dvojčata, která vypadají jako číslice 11. Teoretici tak tvrdí, že Simpsonovi předpověděli útoky 11. žáří (anglicky 9/11).

11. Nedostatečná reakce na únosy letadel

Konspirační teoretici se ptají, proč NORAD (Severoamerické velitelství protivzdušné obrany) reagovalo se zpožděním. V den útoků probíhalo cvičení na téma únos letadel ve vzdušném prostoru USA, což vedlo k tomu, že NORAD se muselo zároveň vypořádat jak s fingovanými, tak i se skutečnými únosy.

Všechna cvičení probíhala ve stejnou dobu, což ponechalo na obranu celých Spojených států pouze 15 letounů. To mělo vést k paralyzování a zmatečným pokusům o obranu (operátoři měli na radarech v jeden okamžik 22 cílů a nevěděli, u kterých se jedná o skutečnou situaci unesení letadla a u kterého jde o jedno ze cvičení). Konspirátoři se ptají, zda to byla pouze náhoda...

Ani více než 20 let po útoku, a možná nikdy, se nedozvíme celý příběh – ale vždy si budeme pamatovat lidi, kteří toho tragického dne zemřeli.

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.