Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tropická bouře Hilary se přesunula z Mexika do Kalifornie, může způsobit život ohrožující povodně

Kalifornii zasáhla tropická bouře Hilary, která v regionu způsobila silné větry a záplavy. Nyní se přesouvá na sever do Nevady. I přes nižší rychlost větru v několika amerických státech platí varování před povodněmi, které mohou být život ohrožující.

Bouře Hilary se nejprve během víkendu šířila v mexickém státu Baja California jako hurikán a zemřel zde jeden muž. Jih Kalifornie zasáhla v neděli večer již jako tropická bouře. Naposledy tento americký stát čelil podobnému živlu v roce 1939, kdy bylo zatopené Los Angeles a zemřelo téměř sto lidí.

Hilary spustila historicky první kalifornské varování před tropickou bouří. V některých částech regionu by mohlo spadnout až 25 centimetrů srážek , což je množství, které může způsobit životu nebezpečné povodně. Zároveň se jedná o množství deště, které v částech Kalifornie a Nevady spadne za celý rok.

Velké množství vody zaznamenali i na místech, která jsou známá rekordními teplotami a velkým suchem – například v Národním parku Death Valley, který je kvůli povodním zavřený.

V částech Kalifornie platil ještě během pondělí nouzový stav a školy byly zavřené. V následujících dnech by se bouře měla přesunout severně. Podle meteorologů by již měla slábnout, i tak se obávají ničivých dopadů, které by mohly povodně způsobit.

Zdroj: Reuters, BBC, The Guardian

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.